Informacje

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Romów

Z okazji przypadającego dzisiaj Światowego Dnia Romów, w gościnnych murach Gimnazjum nr 1 w Jaśle odbyło się powitanie wiosny na cygańską nutę. Do udziału we wspólnej zabawie zostały zaproszone jasielskie przedszkolaki. Współorganizatorami spotkania były dzieci ze Świetlicy Popołudniowej oraz Asystent Edukacji Romskiej.

Agnieszka Szczerba. Fot. terazJaslo.pl / Daniel Baron
Agnieszka Szczerba.
Fot. terazJaslo.pl / Daniel Baron

Na dzieci czekało mnóstwo atrakcji, m.in. zabawy w rytmach cygańskich prowadzone przez Teatr Bazyla z Jarosławia, malowanie twarzy, modelowanie zwierzątek z balonów. Można było obejrzeć również wystawę prac plastycznych o tematyce cygańskiej, autorstwa uczniów z jasielskich szkół podstawowych i gimnazjów.

Dzisiaj jest Światowy Dzień Romów, który został ustanowiony w 1970 roku w Londynie na IV Kongresie Romów. Również na tym kongresie ustanowiono flagę romską i hymn. Romowie są narodem wędrującym, więc chyba im reszty nie trzeba. Przy tej okazji przyszło nam do głowy, żeby zorganizować to i zaprosić ze względu na to, że mamy wiosnę, dzieci z wszystkich jasielskich przedszkoli jako taką integrację i zrobić powitanie wiosny na cygańską nutę. – powiedziała Agnieszka Szczerba, asystent ds. dzieci romskich na terenie miasta Jasła.

Powitanie wiosny na cygańską nutę odbyło się na sali gimnastycznej Gimnazjum nr 1 dzięki przychylności dyrektora placówki.

Jest to dla nas bardzo ważna impreza, kiedy można integrować Romów z dziećmi, młodzieżą polską. Bardzo chętnie gościmy w naszej placówce. Jak zwykle nasza placówka stoi zawsze otwarta. Zaszła taka propozycja, żeby zorganizować u nas Dzień Romów. Z chęcią zorganizowaliśmy taki dzień w naszej sali gimnastycznej. – powiedział Kazimierz Mikrut, dyrektor placówki.

Agnieszka Szczerba: – W tym roku myślałam, że zrobimy to w JDK-u, ale niestety nie udało nam się. Z przykrością muszę to stwierdzić.

Czy długo trzeba było was namawiać na wynajęcie sali? – Nie. My już chyba słyniemy z tego, że nasza sala jest zawsze otwarta. Mamy ku temu warunki, dlatego bardzo chętnie gościmy Romów i nie tylko, bo myślę, że taka jest potrzeba. – odpowiada dyrektor Mikrut.

Pomysł zorganizowania obchodów dnia romskiego zrodził się podczas zajęć w Świetlicy Popołudniowej. Świetlica romska funkcjonuje w Jaśle przy Zespole Szkół Miejskich nr 4, pod patronatem dyrektor szkoły Grażyny Idzik, ale zajęcia odbywają się w budynku Związku Nauczycielstwa Polskiego przy ulicy Floriańskiej. Romowie wynajmują tam salę. Zajęcia odbywają się trzy razy w tygodniu.

Napisaliśmy projekt unijny. Jeżeli by to ruszyło, a mam taką nadzieję, że ruszy, to będziemy mieli taką świetlicę romską z prawdziwego zdarzenia. Nie będziemy musieli wynajmować pomieszczeń. Dzięki przychylności pani burmistrz, faktycznie muszę przyznać, przyznany jest taki lokal też na Floriańskiej, który jest własnością Urzędu Miasta. Wtedy nie będziemy musieli tego czynszu płacić. Już tam robią się kosztorysy, będą remonty tych pomieszczeń. Dostaliśmy dzięki ministerstwu pieniążki na remont takiej świetlicy. Ja bym chciała bardzo, żeby to była taka świetlica integracyjna, bo w tej chwili jest to świetlica typowo romska. Nie mamy możliwości brać dzieci ze społeczności lokalnej. To jest przykre. – mówi Agnieszka Szczerba.

Według szacunkowych obliczeń, w Jaśle żyje około 160 Romów. Są też rodziny mieszane, polsko-romskie, co jest głównym wymiarem integracji między obiema społecznościami. A jak im się żyje w mieście?

Życie Romów w Jaśle jest takie, jak wszędzie. Nie jest to życie łatwe. My akurat mamy tu stowarzyszenie. Mamy przedstawiciela, tak się złożyło, że jest to mój mąż Marian Szczerba i mamy program romski z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, który prowadzi. Mamy pełnomocnika w Urzędzie Wojewódzkim pana Malickiego. Jest również taki człowiek, jak pan Wapiński w Urzędzie Wojewódzkim, który również z nami współpracuje. To się tak wszystko składa, że dzięki temu programowi, dzięki bardzo dużej przychylności ministerstwa, jest naprawdę duża pomoc. Wystarczy tylko, żeby jeszcze społeczność lokalna okazała serce. Romowie też swoje serca otworzą i myślę, że będzie dobrze. – podkreśla.

Dzisiejsza impreza była adresowana do przedszkolaków, natomiast dla szerokiej społeczności lokalnej przygotowywany jest kolejny Dzień Romski, który w tym roku odbędzie się 12 czerwca na jasielskim Rynku. Już dzisiaj, w imieniu Romów i własnym, serdecznie zapraszamy do udziału w obchodach.

Myślę, że również będzie bardzo fajnie. – dodaje Agnieszka Szczerba.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE