Kultura | rozrywka | edukacja

Jacek Wójcicki i Roman Honet gośćmi pierwszego dnia V Festiwalu Poezji i Prozy

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza 7 kwietnia 2010 r. na imprezy organizowane w ramach V Festiwalu Poezji i Prozy. Pierwszy dzień Festiwalu zapowiada się niezwykle atrakcyjnie. Rozpoczną go adresowane do dzieci i nie tylko warsztaty tworzenia papieru, zainteresowani poezją będą mogli spotkać się z Romanem Honetem, a wielbiciele Jacka Wójcickiego obejrzą występ artysty na sali widowiskowej JDK.

Już od rana hol biblioteki zamieni się w magiczną, pachnącą wytwórnię papieru. Oprócz tworzenia i czerpania masy papierowej, można będzie poznać tajemnice barwienia papieru czy spróbować pisać gęsim piórem. Warsztaty czerpania papieru będą prowadzone przy użyciu zabytkowych urządzeń przez przebranych w dawne stroje pracowników Czerpalni Papieru ArtPapier z Gliwic.

Warsztaty Czerpania Papieru odbędą się w holu głównym MBP w Jaśle w godz. 9.00-13.00.

Roman Honet, jeden z najgłośniejszych twórców nowej poezji, w latach 1995-2008 był redaktorem dwumiesięcznika literacko-artystycznego „Studium”, jest stałym współpracownikiem wielu czasopism literackich. Debiutował w 1996 r. tomikiem „Alicja”, ostatnie jego zbiory wierszy to „Baw się” i „Moja”. Karol Maliszewski uważa, że Honet jest jednym z autorów, którzy przełamali estetyczną dominację „wiersza brulionowego”. Jest też autorem wyboru i redaktorem antologii wierszy 21 poetek i poetów „Poeci na nowy wiek”, którzy debiutowali w dekadzie 2000-2009 i którzy według niego zdecydują o obliczu poezji polskiej na najbliższe lata. Książka ukaże się w kwietniu b.r.

Spotkanie autorskie z Romanem Honetem odbędzie się w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle, ul. Czackiego 4 o godz. 11.00.

Przyjemnym zakończeniem dnia będzie koncert piosenki poetyckiej w wykonaniu Jacka Wójcickiego, ”… najlepszego tenora wśród aktorów i najlepszego aktora wśród tenorów…” absolwent krakowskiej PWST, śpiewająca gwiazda „Piwnicy pod Baranami” i kabaretu Olgi Lipińskiej, a także aktor filmowy wystąpił w m.in. ”Ostatnim Dzwonku” M. Łazarkiewicz, „Liście Schindlera” S. Spielberga. Wiele koncertuje w kraju i za granicą, śpiewał m.in. w „Nieszporach Ludźmierskich” J. K. Pawluśkiewicza czy Oratorium „Woła nas Pan” W. Korcza. Piotr Skrzynecki, legendarny twórca „Piwnicy pod Baranami” mówił o nim: „…Na pozór nieśmiały i niemal dziecinny na scenie staje się fascynującym demonem wesołej i smutnej piosenki. Idźcie popatrzeć jak występuje, podziwiajcie, zaproście do domu….”

Koncert Jacka Wójcickiego obędzie się na sali widowiskowej Jasielskiego Domu Kultury o godz. 18.00.

Imprezy odbywają się w ramach projektu V Festiwal Poezji i Prozy, który realizowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Współorganizatorami V Festiwalu są: I Liceum Ogólnokształcące im. Króla St. Leszczyńskiego i II Liceum Ogólnokształcące im. ppłk. J. Modrzejewskiego. Sponsorem jest Zakład Tworzyw Sztucznych GAMRAT S.A. Patronat medialny nad Festiwalem objęły: TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Gazeta Codzienna „Nowiny”, TVJ Telewizja Kablowa Jasło.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE