Informacje

Jasielskie firmy ruszą na podbój Afryki?

W Jaśle gościł dzisiaj Phillipe Elifa Abombo, chargé d”affaires ambasady Demokratycznej Republiki Konga. Dyplomata odwiedził kilka zakładów pracy. Jeżeli oferta gospodarcza okaże się atrakcyjna to w najbliższych miesiącach można spodziewać się ekspansji jasielskich firm na rynek afrykański. Dla niektórych, jak Zakłady Tworzyw Sztucznych Gamrat S.A. może to być nawet interes stulecia.

Wizyta w Gamracie. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Prezes Gamrat S.A. Andrzej Czajka
wraz z kongijskim dyplomatą Phillipe Elife Abombo.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Kongijski dyplomata gości na Podkarpaciu już po raz drugi. Pierwsza wizyta miała miejsce w lipcu ubiegłego roku, kiedy do naszego województwa zostało zaproszonych 23 ambasadorów akredytowanych w Polsce.

Wtedy przekazaliśmy swoje materiały naszych wyrobów. Okazało się, że znalazły one swoje zainteresowanie nie tylko w Demokratycznej Republice Konga, ale także w innych krajach. Natomiast pierwsze odezwało się państwo Demokratyczna Republika Konga i dziś jest wizyta. – mówi Andrzej Czajka, prezes zarządu ZTS Gamrat S.A.

Efektem wizyty ma być przygotowany raport, który trafi do rządu Demokratycznej Republiki Konga, który podejmie decyzję o współpracy gospodarczej z podkarpackimi firmami. Dokument ma być gotowy do czerwca.

Myślę, że nasza oferta jest na tyle atrakcyjna i bogata, że jesteśmy w stanie na tamtejszy rynek dostarczyć wielu dobrej klasy wyrobów, które posłużą do budowy infrastruktury, której tam praktycznie nie ma. Mówię o gazociągach, wodociągach, kanalizacji, o różnych innych wyrobach, które znajdują zastosowanie w infrastrukturze, która tam jest bardzo uboga. – podkreśla.

Szanse na ekspansję wyrobów jasielskiego Gamratu na kontynent afrykański są duże zwłaszcza, że dyplomata był pod ogromnym wrażeniem zakładu, jego nowoczesnych technologii i markowych produktów, które już dzisiaj podbijają światowe rynki.

W ubiegłym roku byłem tutaj i postanowiłem wrócić, żeby zobaczyć, jak ten zakład funkcjonuje. Bardzo dobrze funkcjonuje. Produkty są dobrej jakości. Czasami u nas kupujemy takie towary, które są nietrwałe, a tu widziałem, że jakość jest bardzo dobra. Produkty są bardzo mocne i trwałe. – powiedział Phillipe Elifa Abombo.

Dyplomata odwiedził również fabrykę słodyczy Astra w Krajowicach pod Jasłem.

Wizyta w Astrze. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Dyplomaci z wizytą w fabryce słodyczy.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Dla nich jest to egzotyka dlatego, że po wcześniejszym wywiadzie z nimi okazało się, że nie mają tego typu zakładów produkcyjnych. Zapraszają nas do współpracy na ich terenie. – mówi Stanisław Stasiowski, prezes firmy Astra-Słodycze. – Mam nadzieję, że nawiążemy kiedyś kontakty. Afryka północna jest naszym oczkiem w głowie, gdzie bardzo dobrze nam się już współpracuje na dzień dzisiejszy. My oczekujemy dobrej współpracy, jak z innymi krajami afrykańskimi typu Algieria, Libia, Tunezja czy Egipt. Są to kraje może niezbyt medialnie nagłaśniane, ale jeżeli chodzi o biznes to uważam, że warto z nimi współpracować. Jest duży kapitał pieniądza. Warto tam inwestować i handlować z nimi.

Jeśli oferta podkarpackich firm okaże się atrakcyjna, to można się spodziewać w naszym regionie misji gospodarczej z udziałem właściwego ministra i przedsiębiorców z Demokratycznej Republiki Konga.

Gwarancją wszystkich kontraktów byłby Bank Światowy. Demokratyczna Republika Konga otrzymała stosowne gwarancje bankowe i kredyt. Te transakcje byłyby gwarantowane przez tamtejszy rząd, więc pełne bezpieczeństwo realizacji kontraktów, transakcji. Nie ma w tym żadnego niebezpieczeństwa, jeśli chodzi o wymianę handlową. – dodaje Andrzej Czajka.

Chargé d”affaires ambasady Demokratycznej Republiki Konga Phillipe Elifa Abombo wraz z konsulem tego kraju Jeanem-Chrysostome Mulangu rozmawiali dzisiaj również z przedstawicielami Poszukiwań Nafty i Gazu w Jaśle, Jasielską Fabryką Armatur JAFAR S.A. oraz sanocką spółką zajmującą się produkcją autobusów.

SERWIS FOTO:

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE