Informacje

Jaślanie modlili się nad trumną swojego honorowego obywatela

Blisko kilka tysięcy ludzi oddało ostatni hołd śp. Stanisławowi Zającowi. Trumna ze zwłokami tragicznie zmarłego parlamentarzysty przez całą sobotę była wystawiona w kaplicy Chrystusa Ukrzyżowanego na Starym Cmentarzu w Jaśle. Jutro odbędą się uroczystości pogrzebowe, które będą miały charakter państwowy.

Trumna wystawiona w kaplicy cmentarnej. Fot. terazJaslo.pl / Daniel Baron
Trumna wystawiona w kaplicy cmentarnej.
Fot. terazJaslo.pl / Daniel Baron

Wczoraj do kraju zostały przetransportowane trumny z ostatnimi 21 ofiarami katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Zaraz po uroczystościach żałobnych na wojskowym lotnisku „Okęcie” kondukt żałobny z trumną śp. Stanisława Zająca wyruszył do Jasła. Trasa przejazdu wiodła z Warszawy, przez Kielce, Tarnów, w stronę granicy województw: małopolskiego i podkarpackiego w Machowej koło Pilzna. Do Jasła konwój, pod eskortą Policji, przyjechał około godziny pierwszej w nocy.

W rodzinnym mieście parlamentarzystę witali m.in. wojewoda podkarpacki Mirosław Karapyta, marszałek województwa podkarpackiego Zygmunt Cholewiński, dziekan jasielski ksiądz Zbigniew Irzyk oraz władze samorządowe. Trumnę przeniesiono do kaplicy Chrystusa Ukrzyżowanego na Starym Cmentarzu, gdzie od godziny 7 rano została wystawiona na widok publiczny. Do godziny 22 hołd tragicznie zmarłemu senatorowi RP oddało bliska kilka tysięcy ludzi. Z kolei wartę honorową przez całą sobotę pełnili: władze samorządowe, dyrektorzy szkół oraz lokalnych firm.

O godzinie 18 w Kościele Farnym została odprawiona msza święta w intencji zmarłego, której przewodniczył ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej ksiądz biskup Kazimierz Górny.

Ciąg dalszy modlitewnego czuwania w kaplicy cmentarnej w niedzielę od godziny 7 do godziny 13. Potem nastąpi przeniesienie trumny do Kościoła Farnego, gdzie o godzinie 14 rozpoczną się uroczystości pogrzebowe. Będą w nich uczestniczyć członkowie rodziny oraz zaproszeni goście, natomiast dla pozostałych przygotowano dwa telebimy: jeden przed kościołem i drugi przed wejściem do Urzędu Miasta, na którym żałobnicy będą mogli śledzić przebieg całej ceremonii pogrzebowej. Dla osób, które nie będą mogły bezpośrednio uczestniczyć w pogrzebie, dwie rozgłośnie z regionu: Polskie Radio Rzeszów oraz Katolickie Radio VIA nadadzą bezpośrednie relacje.

Trumna z ciałem śp. Stanisława Zająca spocznie na cmentarzu komunalnym przy ulicy Mickiewicza. Trasa konduktu pogrzebowego będzie wiodła ulicami: Rynek, Kościuszki, Czackiego oraz Mickiewicza.

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE