Kultura | rozrywka | edukacja

Koncerty i przesłuchania młodych instrumentalistów (zapowiedź)

Jasielski Dom Kultury zaprasza na XVIII Jasielskie Spotkania Muzyczne, w ramach których odbędą się koncerty oraz V Ogólnopolski Konkurs Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz. Spotkania potrwają od 22 do 24 kwietnia br. Imprezie patronuje burmistrz miasta Maria Kurowska.


W czasie pierwszych dwóch dni odbywać się będą publiczne przesłuchania, a wieczorem, o godz. 18 – koncerty w JDK. W czwartek (22 kwietnia) wystąpi Kwartet Prima Vista i Tytus Wojnowicz – obój; w piątek (23 kwietnia) – Marcin Dylla – gitara. Spotkania zakończy sobotni (24 kwietnia, godz. 16) Koncert Laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Instrumentalistów.

Inicjatorką organizowania konkursów dla młodych muzyków była jedna z najwybitniejszych polskich śpiewaczek Stefania Woytowicz. Artystka największą miłością darzyła muzykę polską, dlatego główną ideą imprezy stało się poszerzanie znajomości twórczości kompozytorów polskich wśród dzieci i młodzieży. W poprzednich edycjach konkursu uczestniczyło blisko 500 młodych instrumentalistów, a w jury zasiadały znakomitości świata muzyki, m.in.: prof. Konstanty Andrzej Kulka, prof. Ewa Bukojemska, prof. Andrzej Godek, prof. Igor Cecocho, prof. UŚ Waldemar Sutryk.

W tegorocznym konkursie wezmą udział instrumentaliści w wieku od 7 do 20 lat, którzy będą rywalizować w trzech kategoriach wiekowych (urodzonych w roku 1997 lub później, w latach 1994-1996 i 1990-1993). Przesłuchania pianistów oraz osób grających na instrumentach smyczkowych i szarpanych odbędą się w Państwowej Szkole Muzycznej w Jaśle, przesłuchania grających na instrumentach dętych i na akordeonie – w JDK. Każdy z uczestników zagra z pamięci dwa utwory: jeden obowiązkowo kompozytora polskiego, drugi dowolny. Występy ocenią jurorzy: prof. Igor Cecocho – Akademia Muzyczna we Wrocławiu – trąbka, prof. Paweł Głombik – Akademia Muzyczna w Katowicach – wiolonczela, prof. Jerzy Kotyczka – Akademia Muzyczna w Krakowie – obój, prof. Krzysztof Olczak – Akademia Muzyczna w Gdańsku – akordeon, dr hab. Mirosław Herbowski – Akademia Muzyczna w Krakowie – fortepian, adt kw. I st. Kazimierz Skowronek – Akademia Muzyczna w Katowicach – skrzypce. Zwycięzcy zostaną zaproszeni do występu w Koncercie Laureatów.

Ponadto, laureaci otrzymają dyplomy oraz nagrody pieniężne ufundowane przez organizatorów i sponsorów konkursu. Z okazji „Roku Chopinowskiego” przewidziana jest nagroda za najlepsze wykonanie utworu Fryderyka Chopina.

Konkurs organizują Jasielski Dom Kultury i Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Witolda Lutosławskiego w Jaśle.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE