Informacje

Miejskie uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej odbędą się w okrojonej formie

Ze względu na tragiczną śmierć senatora Stanisława Zająca, który stał na czele Społecznego Komitetu Obchodów 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Jaśle i Powiecie Jasielskim zaplanowane na najbliższy weekend uroczystości będą miały okrojony przebieg.

Stanisław Zając. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Stanisław Zając (1949-2010).
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Na dzisiejszym posiedzeniu jasielski społeczny komitet uroczystości katyńskich zdecydował się na odwołanie imprez zaplanowanych na sobotę, 17 kwietnia. Natomiast część, która była przewidziana na dzień wcześniej, czyli piątek 16 kwietnia, odbędzie się w nieco zmienionej formie.

O godzinie 8:30 odprawiona zostanie msza święta w intencji tragicznie zmarłych, w tym w intencji pana senatora Stanisława Zająca, w Kościele pw. św. Stanisława BM w Jaśle. Następnie przy „pierwszym” liceum, po odprawionej mszy świętej, zostanie posadzony dąb katyński i odbędzie się krótka akademia, krótkie spotkanie z młodzieżą w Jasielskim Domu Kultury. Przewidziane będzie rozstrzygnięcie konkursu plastycznego i literackiego tak, jak mieliśmy to w planie. Będzie można również zobaczyć wystawę poświęconą zbrodni katyńskiej, wystawę prac uczniów, którzy uczestniczyli w konkursach: literackim i plastycznym. – poinformował Wojciech Piękoś ze Społecznego Komitetu Obchodów 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Jaśle i Powiecie Jasielskim.

W czasie została odłożona również uroczystość odsłonięcia pomnika „Golgota Wschodu” na skwerze przy I Liceum Ogólnokształcącym, którego inspiratorem był właśnie komitet, na czele którego stał senator Stanisław Zając.

Był wielkim patriotą i Katyń, jako miejsce mordu polskich oficerów, było dla niego tak ważne, że prawdę o Katyniu chciał, aby pojawiła się w Jaśle w postaci tego pomnika. Bardzo mu zależało na udziale młodzieży w tych uroczystościach, aby nasza młodzież poznawała prawdę o Katyniu, wiedziała co to było. W odkrywaniu tej prawdy dla wszystkich zapłacił cenę najwyższą, cenę własnego życia. Wstąpił w szereg tych katyńskich bohaterów i jego krew również została przelana na katyńskiej ziemi. – powiedział Adam Kmiecik, starosta jasielski.

KOMENTARZ:

Maria Kurowska, burmistrz Jasła:

Te uroczystości zostaną przełożone. Przecież my tak naprawdę nie możemy o niczym innym myśleć, jak tylko o tym, aby godnie pożegnać pana marszałka. Potem wszystko będzie inne. Bez względu na to, czy uroczystości by były mniej, czy bardziej poważne, czy Państwo sobie wyobrażacie, że ktoś stanie i będzie cokolwiek robił? Nie. Nie damy rady tego zrobić. Odłożymy to i zrobimy to z całym szacunkiem i powagą w okresie późniejszym. Teraz się skupiamy na pogrzebie i pana prezydenta, i pana marszałka.

Czytaj również:
[11.04.2010] – „Senator Zając stał na czele społecznego komitetu budowy pomnika katyńskiego”
[10.04.2010] – „Stanisław Zając w obiektywie terazJaslo.pl”
[01.04.2010] – „Pomnik katyński zamontowany”

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE