Na drogach

Na rzecz bezpieczeństwa młodzieży w ruchu drogowym

Wczoraj poznaliśmy tegorocznych zwycięzców Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego na etapie powiatowym. W tym roku w finale wojewódzkim powiat jasielski będzie reprezentować drużyna z Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle. Współorganizatorami turnieju była Komenda Powiatowa Policji w Jaśle, Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego oraz szkoły i samorządy. Patronat sprawował Starosta Jasielski.

Drużyna Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle. Fot. KPP Jasło
Drużyna Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle.
Fot. KPP Jasło

Finał powiatowy turnieju jest eliminacją Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego o zasięgu ogólnopolskim. Biorą w nim udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Ma on na celu przede wszystkim popularyzację wśród młodzieży szkolnej przepisów ruchu drogowego, rozpowszechnienie wiedzy motoryzacyjnej, a także propagowanie kulturalnych zachowań w ruchu drogowym.

Wczoraj, swych sił w zwodach próbowało dziewięć drużyn reprezentujących: I Liceum Ogólnokształcące w Jaśle, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kołaczycach, Zespół Szkół nr 2 w Jaśle, Centrum Kształcenia Praktycznego w Jaśle, Zespół Szkół nr 3 w Jaśle, Zespół Szkół w Nowym Żmigrodzie, Zespół Szkół w Trzcinicy, Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Jaśle.

Zawody składały się z konkurencji zgrupowanych w dwóch etapach. Pierwszy, teoretyczny to pisemne rozwiązywanie testów ze znajomości przepisów ruchu drogowego i historii motoryzacji oraz praktyczny sprawdzian udzielania pierwszej pomocy. Drugi etap to sprawnościowa konkurencja jazdy motorowerem po wyznaczonej trasie na czas oraz samochodem z testem stewarda.

Pierwsze miejsce zdobyła drużyna Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle w składzie: Krzysztof Witkoś, Rafał Urbanik, Michał Zegarowski, opiekun – Krzysztof Płaziak. Drugie miejsce zajęli reprezentanci Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie, a trzecie przypadło uczniom Centrum Kształcenia Praktycznego w Jaśle. Zwycięscy będą reprezentować powiat jasielski w finale wojewódzki, który odbędzie się 15 maja 2010 r. na obiektach Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie.

Nad prawidłowością przebiegu zawodów czuwał Prezes Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego Józef Biernacki, natomiast zawody sędziował asp. Andrzej Zajdel i sierż. sztab. Adam Łach z jasielskiej drogówki oraz Marian Baran i Bogusław Muszański z JKMiRD.

Puchary, medale i nagrody wręczali m.in. Komendant Powiatowy Policji w Jaśle mł. insp. Robert Woźnik oraz Dyrektor Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie Ewa Różycka.

Zwycięzcom życzymy powodzenia w finale wojewódzkim.

(KPP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE