Informacje

Nie jest jeszcze znana data uroczystości pogrzebowych Stanisława Zająca

Pogrzeb tragicznie zmarłego Stanisława Zająca odbędzie się najprawdopodobniej na płycie jasielskiego Rynku – poinformowała burmistrz miasta Maria Kurowska. Doczesne szczątki śp. senatora miałyby spocząć na Nowym Cmentarzu w Jaśle.

Stanisław Zając. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Stanisław Zając (1949-2010).
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Jest taki pomysł, aby trumna była wystawiona na Rynku, ponieważ mamy świadomość, że będzie tak wiele osób, że żaden Kościół nie jest w stanie ich pomieścić. Jakieś wstępne plany już są i jeżeli ksiądz biskup i pani marszałkowa zaakceptują, to będzie to na Rynku. – powiedziała Maria Kurowska.

We wtorkowe popołudnie Agata Krygowska z Biura Obsługi Medialnej jasielskiego magistratu poinformowała nas, że oficjalna data uroczystości pogrzebowych nie została jeszcze ustalona.

Gdy tylko informacje te będą znane, niezwłocznie poinformujemy o tym opinię publiczną. – powiedziała Krygowska.

Według wstępnych planów, po przewiezieniu do Jasła trumna z doczesnymi szczątkami śp. senatora zostanie wystawiona w odnowionej kaplicy cmentarnej na Starym Cmentarzu. Po uroczystościach religijnych na płycie Rynku, Stanisław Zając miałby być pochowany na Nowym Cmentarzu przy ulicy Mickiewicza.

Takie uroczystości, nie ma innej możliwości, żeby się nie zapisały w historii miasta Jasła, chociaż wszyscy byśmy woleli, aby to były uroczystości radosne, podniosłe. Ale cóż, z takimi też przychodzi nam się zmierzyć. – komentuje burmistrz miasta.

Stanisław Zając miał 60 lat. W sobotę leciał razem z prezydencką delegacją do Katynia na uroczystości związane z siedemdziesiątą rocznicą zbrodni dokonanej przez NKWD na polskich oficerach. Samolot, w którym leciało 96 osób, rozbił się przy próbie lądowania, około półtora kilometra od lotniska w Smoleńsku. Wszyscy pasażerowie zginęli. W poniedziałek do Moskwy wyleciała wdowa po śp. senatorze Alicja Zając.

Do piątku w kraju trwa żałoba narodowa.

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE