Informacje

Nowoczesny mammobus na ratunek życiu

Do Jasła przyjechał specjalistyczny mammobus z Ośrodka Diagnostycznego Chorób Nowotworowych Fundacji „SOS Życie” z Mielca. Do połowy maja z bezpłatnych badań profilaktycznych może skorzystać nawet kilka tysięcy mieszkanek miasta.

Mammobus. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Mammobus stoi na płycie Rynku.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Mammobus stanął w niedzielę wieczorem na płycie Rynku, obok Urzędu Miasta. W środku prowadzone są badania mammograficzne, adresowane do pań w wieku 50-69 lat (bezpłatne badania raz na dwa lata) i badania cytologiczne skierowane do kobiet w wieku 25-59 lat (bezpłatne badania raz na trzy lata). Specjalistyczna przychodnia „na kółkach” będzie czynna w godzinach 9-17. Obowiązuje wcześniejsza rejestracja telefoniczna (0 801 080 910). Akcję poparła już burmistrz Jasła.

Bardzo mi zależy na tym, aby mieszkanki Jasła, ale również powiatu jasielskiego, mogły przebadać się, aby być pewnym co do swojego zdrowia i aby to był też jakiś element dbania o zdrowie. Niestety, ale wciąż u nas w Polsce z tą profilaktyką jest bardzo źle. O ile w krajach zachodnich te badania są bardzo rozpowszechnione, o tyle w Polsce wciąż jest jakiś dystans. To, że ten mammobus wychodzi jak gdyby naprzeciw kobietom myślę, że ich zachęci i że w godzinach od 9 do 17-tej, po wcześniejszej rejestracji, panie będą się zgłaszać. Bardzo serdecznie zapraszam. – mówi Maria Kurowska, burmistrz Jasła.

Dziennie z usług mammobusu może skorzystać nawet sto kobiet. Wszystko dzięki nowoczesnemu sprzętowi diagnostycznemu, zakupionemu ze środków unijnych.

Dbajmy o swoje zdrowie, bo zdrowie jest najcenniejszą wartością. Myślę, że ta akcja spotka się z odzewem, że to będzie początek dobrych przyzwyczajeń w naszym Jaśle, bo mammobus odjedzie, ale przecież zostaje Szpital Specjalistyczny, w którym również tego typu badania są wykonywane. Co jest jeszcze istotne, badania są wykonywane bezpłatnie, dlatego tak serdecznie zapraszam. Wystarczy się zdecydować, zgłosić, podejść i być pewnym. Jak mówi Fundacja SOS Życie, udaje im się rocznie ocalić życie około 50-ciu kobiet. Gdyby się udało ocalić życie jednej kobiety w naszym mieście to warto robić takie akcje. – dodaje pani burmistrz.

W Jaśle mammobus będzie przyjmował kobiety do 18 maja.

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE