Kultura | rozrywka | edukacja

Pejzaż z wierzbami – malarstwo Iwony Jankowskiej-Kozak w Galerii JDK

Kilkadziesiąt obrazów Iwony Jankowskiej-Kozak można było oglądać w kwietniu br. w Galerii Jasielskiego Domu Kultury. Uroczysty finisaż, zorganizowany 27 kwietnia, zgromadził przyjaciół i wielbicieli talentu artystki.

Finisaż wystawy. Fot. Jasielski Dom Kultury
Finisaż wystawy.
Fot. Jasielski Dom Kultury

Na wystawie w JDK mogli oni obejrzeć urokliwe, typowo polskie, a odchodzące już w przeszłość pejzaże z wierzbami, stogami siana, wiejskimi chatami krytymi strzechą. Obrazy powstały w ostatnich trzech latach. Przeważają akwarele, ale są też oleje i akryle.

Tematem przewodnim tej wystawy jest wierzba. Może dlatego, że fascynowała mnie już w dzieciństwie. Stare, chylące się, spróchniałe wierzby koło polnych dróg kryją w sobie jakąś niesamowitą tajemnicę. Tajemnicę życia, tajemnicę odejścia, tajemnicę świata. Taką wierzbę zapamiętałam i po wielu, wielu latach zaczęłam ją malować. Inaczej wygląda ona w technice olejnej, inaczej żyje w mojej akwareli – wyznała artystka – Bardzo trudno mówić o swoim malarstwie, bo są to moje emocje. Najważniejszą rzeczą dla mnie jest proces tworzenia. To daje mi radość, spełnienie i siłę napędzającą do dalszego życia. Mam rodzinę, która jest dla mnie prawie wszystkim, ale sztuka, malarstwo jest dla mnie pełnią życia. W tym się realizuję.

W klimat twórczości artystki, zafascynowanej krajobrazem Polski, wprowadziły gości finisażu utwory Fryderyka Chopina – mazurek i nokturn, zagrane przez Piotra Jaworskiego i Pawła Wickowskiego, z zespołu instrumentalnego Ad Libitum JDK, prowadzonego przez Macieja Wulwa.

***

Iwona Jankowska-Kozak jest absolwentką Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu; należy do Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików w Rzeszowie. Uprawia olej, akwarelę i pastel. W ciągu 10 lat prezentowała swoje prace na ponad 80 wystawach indywidualnych i zbiorowych, uczestniczyła w plenerach malarskich; jest też pomysłodawczynią i realizatorką warsztatów malarskich dla dzieci i współrealizatorką polsko-ukraińskich plenerów w Kotani orazt laureatką konkursów akwareli w latach 2001-2009. Jej prace znajdują się w kolekcjach muzealnych i prywatnych w kraju i za granicą.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE