Kultura | rozrywka | edukacja

Prelekcja i spotkanie autorskie w kolejnym dniu Festiwalu

13 kwietnia 2010 r. w ramach V Festiwalu Poezji i Prozy Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza na prelekcję Kamila Sokołowskiego: „Przesłanie Pana Cogito” -odpowiedzią na pytanie „jak żyć?” oraz na spotkanie autorskie z Andrzejem Stasiukiem.

Kamil Sokołowski – filozof, autor artykułów naukowych i popularnonaukowych, tłumacz. Prowadził wykłady i warsztaty między innymi z użyciem autorskich metod dydaktycznych (gry parlamentarne i strategiczne). „…Podczas zajęć spróbujemy odpowiedzieć między innymi na pytania: Dlaczego pogarda dla szpiclów, katów, tchórzy nie powinna nas opuszczać? Dlaczego warto ryzykować zabójstwo, aby próbować zdobyć dobro, którego się nie zdobędzie?…” – tak o temacie zajęć mówi prelegent.


Prelekcja Kamila Sokołowskiego odbędzie się w Czytelni Głównej MBP w Jaśle o godz. 10.00.

Andrzej Stasiuk – prozaik, poeta i dramaturg. Autor m in. „Murów Hebronu”, „Opowieści Galicyjskich”. Współautor scenariusza „Wino truskawkowe”. Laureat wielu prestiżowych nagród. Jego książka „Dukla” została nominowana do Literackiej Nagrody Nike (1998). Za książkę „Jadąc do Babadag” otrzymał Nagrodę Nike w 2005 r., nagrodę im. A. Fiedlera za „Fado” oraz Międzynarodową Nagrodę Literacką Vilenica w 2008 r. Ostatnio opublikował sztukę teatralną „Ciemny las” i powieść „Taksim”. Emocjonalnie związany z Beskidem Niskim od wielu lat mieszka w Wołowcu.

„…bo jeśli zrobisz sobie bohatera, wymyślisz go i poślesz w świat, to nie możesz go tak zostawić. Trzeba mu towarzyszyć. Starzeć się z nim i dawać mu szansę cały czas, nie stawiać go pod ścianą. To jest tak jak w “Opowieściach galicyjskich”, kiedy mój ulubiony bohater, Kościejny, zamarzł, to ja go musiałem wskrzesić, żeby jeszcze dopowiedział swoją historię. Jest to w jakiś sposób naiwne. Ale trzeba towarzyszyć swoim bohaterom, jeśli się już ich stworzyło…” – tak bohaterach swoich powieści mówi autor.


Spotkanie autorskie z Andrzejem Stasiukiem odbędzie się w Czytelni Głównej MBP w Jaśle o godz. 17.00.

Spotkania odbywają się w ramach projektu V Festiwal Poezji i Prozy, który realizowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Współorganizatorami V Festiwalu są: I Liceum Ogólnokształcące im. Króla St. Leszczyńskiego i II Liceum Ogólnokształcące im. ppłk. J. Modrzejewskiego. Sponsorem jest Zakład Tworzyw Sztucznych GAMRAT S.A. Patronat medialny nad Festiwalem objęły: TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Gazeta Codzienna „Nowiny”, TVJ Telewizja Kablowa Jasło.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE