Informacje

Senator Zając stał na czele społecznego komitetu budowy pomnika katyńskiego

Na skwerze przed I Liceum Ogólnokształcącym w Jaśle pojawiły się wiązanki kwiatów i zapłonęły znicze. W przyszłą sobotę miały się tu odbyć miejskie uroczystości związane z 70. rocznicą mordu katyńskiego. Na czele społecznego komitetu przygotowującego te obchody stał tragicznie zmarły senator ziemi jasielskiej Stanisław Zając.

Przed pomnikiem zapłonęły znicze. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Przed pomnikiem zapłonęły znicze.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Na początku kwietnia na skwerze między „pierwszym” liceum, a Kościołem św. Stanisława stanął ośmiometrowy krzyż i sześciotonowy głaz. To fragment pomnika „Golgota Wschodu”, który miał upamiętniać zbrodnię dokonaną na polskich żołnierzach i policjantach przez NKWD w 1940 roku. Inicjatywa stworzenia kolejnego miejsca pamięci narodowej wyszła od Społecznego Komitetu Obchodów 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, na czele którego stanął senator RP Stanisław Zając. Ten sam komitet sfinansował ze swoich prywatnych środków budowę tego pomnika.

Za tydzień miały się tu odbyć uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Mieliśmy tu mówić i modlić się za pomordowanych Polaków. Na tym środkowym, największym kamieniu miała być umieszczona tablica poświęcona właśnie tym wydarzeniom sprzed 70-ciu lat. Wczoraj już my dyskutowali i najprawdopodobniej na jednym z tych kamieni, prawdopodobnie po prawej stronie, będzie tablica poświęcona wydarzeniom wczorajszym, tej katastrofie lotniczej, gdzie zginął kwiat polskiej inteligencji, nasi najwybitniejsi politycy i nasz przyjaciel senator Stanisław Zając. – powiedział Adam Pawluś, etatowy członek Zarządu Powiatu.

Wczoraj wieczorem, po powrocie senatora Zająca z głównych uroczystości w Katyniu, członkowie komitetu mieli się spotkać, by podyskutować nad ostateczną koncepcją pomnika.

Staszku, dokończymy ten pomnik. – deklaruje Adam Pawluś.

W poniedziałek społeczny komitet ma dyskutować nad przebiegiem sobotnich uroczystości. Plan obchodów przewidywał m.in. mszę świętą w Kościele Farnym, złożenie wiązanek kwiatów pod tablicą katyńską na Starym Cmentarzu, posadzenie dębu katyńskiego przed wejściem do I Liceum Ogólnokształcącego, prelekcje, konkursy oraz prezentacje muzyczne uczniów jasielskich szkół.

Zobacz również:


„W Jaśle zawyły syreny. Na Rynku modlono się w intencji ofiar wczorajszej katastrofy”
„Wpisz się do księgi kondolencyjnej”
„Stanisław Zając w obiektywie terazJaslo.pl”
„W niedzielne południe msza święta w intencji ofiar katastrofy”
„W rozbitym samolocie zginął senator Stanisław Zając”

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE