Na drogach

Świąteczny bilans na drogach powiatu jasielskiego

Jasielska Policja podsumowała działania „Wielkanoc 2010”. Podczas czterech świątecznych dni, od Wielkiego Czwartku do Poniedziałku Wielkanocnego, funkcjonariusze podejmowali prawie sześćdziesiąt różnego rodzaju interwencji m.in. zapobiegając przypadkom naruszenia porządku, przeprowadzając kontrole drogowe, czy też ujawniając wykroczenia.

Kontrola drogowa. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Kontrola drogowa.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Policjanci w szczególny sposób nadzorowali drogi, aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa pieszym, kierowcom oraz rowerzystom. W ciągu świątecznego weekendu do działań było skierowanych kilkudziesięciu funkcjonariuszy, którzy w ramach akcji „Wielkanoc 2010” czuwali nad płynnością ruchu i reagowali na wszelkie niebezpieczne zachowania kierowców. Na pobłażliwość nie mogli liczyć kierowcy, którzy pomimo wielu apeli, zdecydowali się wsiąść za kierownicę po kilku „głębszych”.

Podczas kontroli policjanci ujawnili dziesięciu pijanych kierowców. Wśród nich niechlubnym rekordzistą okazał się sprawca kolizji drogowej, do której doszło w niedzielę na skrzyżowaniu ulicy Kochanowskiego z ulicą Wyspiańskiego. Okazał się nim 31-letni mieszkaniec Jasła. Mężczyzna ten, kierując Volkswagenem Golfem, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i doprowadził do zderzenia z jadącym prawidłowo Nissanem. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało, że sprawca był mocno pijany. Miał ponad trzy promile alkoholu w organizmie. Ponadto nie miał prawa jazdy. – powiedział mł. asp. Łukasz Gliwa, oficer prasowy KPP w Jaśle.

W czasie świąt na drogach powiatu jasielskiego nie odnotowano żadnego wypadku drogowego, nikt nie został ranny, ale nie obyło się bez kolizji drogowych. Policjanci interweniowali w związku z czterema kolizjami. Ich główną przyczyną było nieprawidłowe wyprzedzanie, nie ustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nie zachowanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu, jak też nieprawidłowe cofanie.

W trakcie kontroli policjanci zatrzymali również kilka dowodów rejestracyjnych pojazdów, których używanie stwarzało zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Podsumowując działania należy uznać, że zakończyły się one powodzeniem. Najważniejsze, że w tym świątecznym okresie na drogach naszego powiatu nie było wypadków, nikt nie zginął, nikt nie został ranny. – mówi Łukasz Gliwa.

Trzy interwencje dotyczyły również przemocy w rodzinie. W przypadku jednej z nich funkcjonariusze zatrzymali do wytrzeźwienia mężczyznę, który był agresywny wobec członków swojej rodziny.

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE