Kultura | rozrywka | edukacja

Światowej sławy wirtuoz gitary w Jaśle (zapowiedź)

Na koncert Marcina Dylli, jednego z najwybitniejszych na świecie gitarzystów, zwycięzcy 19 międzynarodowych konkursów, zdobywcy „złotej gitary”, przyznawanej przez krytyków muzycznych na konwencie gitarowym w Alessandrii, zaprasza Jasielski Dom Kultury. Artysta wystąpi w JDK 23 kwietnia (przedostatni piątek miesiąca) o godz. 18, w ramach XVIII Jasielskich Spotkań Muzycznych. Bilety są już do nabycia w sekretariacie.

Zapowiedź imprezy

Marcin Dylla urodził się w 1976 r. w Chorzowie. Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 8 lat. W latach 1995-2000 studiował na Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie gitary prof. Wandy Palacz. Edukację muzyczną kontynuował na Akademii Muzycznej w Bazylei u prof. Oscara Ghiglii, na Akademii Muzycznej we Freiburgu u prof. Sonji Prunnbauer oraz w Konservatorium Muzycznym w Maastricht pod kierunkiem prof. Carlo Marchione.

Jest jednym z najwybitniejszych gitarzystów klasycznych na świecie, laureatem licznych prestiżowych konkursów gitarowych, zwycięzcą 19 z nich w Europie i USA, zdobywcą „złotej gitary” przyznanej przez krytyków muzycznych dla najlepiej zapowiadającego się młodego gitarzysty na Międzynarodowym Konwencie Gitarowym w Alessandrii (2002 r.). Wielokrotnie był też honorowany nagrodami publiczności oraz nagrodami przyznanymi przez zespoły orkiestrowe.

Artysta współpracuje z wybitnymi muzykami i orkiestrami. Należy do grona najpopularniejszych i najczęściej koncertujących w świecie polskich artystów. Występował m.in. w Austrii, Hiszpanii, Rosji, USA, Kanadzie, Meksyku, Chinach, Niemczech, Włoszech, Portugalii, Danii, Rumunii, na Węgrzech i Litwie.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE