Kultura | rozrywka | edukacja

V Ogólnopolski Konkurs Młodych Instrumentalistów w Jaśle

117 młodych muzyków: 53 pianistów, 29 muzyków grających na instrumentach smyczkowych lub szarpanych oraz 35 grających na instrumentach dętych bądź akordeonie, wzięło udział w V Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów, który odbył się 22 i 23 kwietnia w Jaśle. Najlepsi wystąpili w koncercie laureatów.

OKMI. Fot. Jasielski Dom Kultury
Fot. Jasielski Dom Kultury

Przesłuchania pianistów oraz osób grających na instrumentach smyczkowych i gitarze odbyły się w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Witolda Lutosławskiego; pozostali zaprezentowali się w sali widowiskowej Jasielskiego Domu Kultury. Młodzi ludzie przyjechali na konkurs m.in. z Gdańska, Białegostoku, Katowic, Zamościa, Bydgoszczy, Tarnowa, Krakowa i Rzeszowa. Rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych (urodzonych w roku 1997 lub później, w latach 1994-1996 oraz w latach 1990-1993).

Ich kunszt ocenili: prof. Igor Cecocho – Akademia Muzyczna we Wrocławiu – trąbka, prof. Paweł Głombik – Akademia Muzyczna w Katowicach – wiolonczela, prof. Jerzy Kotyczka – Akademia Muzyczna w Krakowie – obój, prof. Krzysztof Olczak – Akademia Muzyczna w Gdańsku – akordeon, dr hab. Mirosław Herbowski – Akademia Muzyczna w Krakowie – fortepian, adt kw. I st. Kazimierz Skowronek – Akademia Muzyczna w Katowicach – skrzypce, przyznając nagrody pieniężne ufundowane przez organizatorów i wyróżnienia. Zostały one wręczone podczas koncertu laureatów. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy.

Oceniając poziom młodych muzyków członek jury prof. Paweł Głombik powiedział podczas koncertu laureatów: – Jestem zbudowany. Prawdopodobnie będziemy mieli okazję prześledzić ich dalszy rozwój. Chciałem podziękować również przy okazji ich pedagogom, którzy włożyli dużo serca w przygotowanie młodzieży do tego konkursu oraz rodzicom, którzy ich zmotywowali do pracy. Odnosząc się do zaangażowania młodych ludzi prof. Paweł Głombik stwierdził, że „droga, którą wybrali jest trudna ale i piękna”.

Z wysoką oceną poziomu uczestników tegorocznego konkursu zgodziła się burmistrz Jasła Maria Kurowska: – Jestem pod wrażeniem wysokiego poziomu występów. Myślę, że ten konkurs przekonał nas o tym, że warto młodzieży dać możliwości, aby się wykazywała. Cieszę się, że konkurs, choć w tym roku w specyficznym klimacie, odbył się i wyłonił wspaniałe talenty. Wszystkim młodym uczestnikom życzę, aby je rozwijali.

Podsumowując konkurs Krystyna Kasprzyk, dyrektor JDK podkreśliła, że konkurs odbył się dla dobra wszystkich, ale nade wszystko dla dobra zdolnej młodzieży i wyraziła nadzieję na pomyślną jego realizację w latach przyszłych.

***
Nagrodzeni:
Grand Prix: Piotr Gruszecki (PSM I i II st. w Mielcu);
I kategoria wiekowa: 1. Robert Maciejowski – fortepian (OSM I st. w Tarnowie), Marian Michalski – fortepian (ZSM w Tarnowie), Aniela Sereda – saksofon (ZSM w Krośnie), 2. Jan Chłap – flet (ZSM w Krośnie), Weronika Staszek – fortepian (PSM I i II st. w Bielsku-Białej), Krzysztof Zwoliński – fortepian z ZSM nr 2 w Rzeszowie, 3. Jakub Cioch – trąbka (PSM I st. w Tomaszowie Lubelskim), Szymon Faryj – akordeon (ZSM w Krośnie), Natalia Nowak – skrzypce (ZPSM w Krakowie), Jagoda Szal – fortepian (ZSM nr 2 w Rzeszowie);
II kategoria wiekowa: 1. Angelika Kumięga – skrzypce (POSM II st. w Krakowie), 2. Rafał Gudyka – fortepian (ZSM II st. w Rzeszowie), Mariusz Put – skrzypce (PSM II st. w Krakowie), Sebastian Portka – trąbka (PSM I i II st. w Zamościu), Julia Ulman – fortepian (PSM I st. w Łańcucie), 3. Michał Dybaś – trąbka (PSM I st. w Jaśle), Karolina Lindert – fortepian (POSM w Bielsku-Białej), Miłosz Mrozowski – skrzypce (PSM II st. w Krakowie), Kinga Sobecka – skrzypce (PZSM w Bydgoszczy), Sara Zięba – skrzypce (ZSM w Gdańsku-Wrzeszczu;
III kategoria wiekowa: 1. Piotr Gruszecki – saksofon (PSM I i II st. w Mielcu), Sebastian Nowak – skrzypce (ZPSM w Katowicach), Aleksandra Seredyńska – fortepian (ZSM nr 2 w Rzeszowie), 2. Krzysztof Dziurbiel – fortepian z PSM I i II st. w Nowym Sączu, Jakub Gerula – fortepian (ZSM nr 2 w Rzeszowie), Jędrzej Tomczyk – trąbka (PSM I i II st. w Jeleniej Górze), 3. Agnieszka Kopeć – fortepian (SM I i II st. w Łańcucie), Donata Mżyk – skrzypce (POSM w Katowicach), Kacper Sokołowski – obój (PSM II st. w Białymstoku);

WYRÓŻNIENIA:
I kategoria wiekowa: Michał Babiarz – fortepian (PSM I st. w Jaśle), Magdalena Bodera – skrzypce (ZPSM w Katowicach), Justyna Brocka – flet (ZSM nr 1 w Rzeszowie), Anna Danel – skrzypce (Społeczna SM w Tymbarku), Łukasz Dyczko – saksofon (PSM I st. w Gorlicach), Gabriela Graboń – skrzypce (PSM I i II st. z Sanoku), Małgorzata Kruczek – fortepian (ZSM nr 1 w Rzeszowie), Piotr Lara – fortepian (SM I st. w Wieliczce), Michał Orlik – skrzypce (ZPSM w Katowicach), Jakub Pańszczyk – trąbka (PSM I i II st. w Nowym Targu), Aleksander Suchorab – fortepian (PSM I st. nr 1 w Krakowie), Kamil Szpak – fortepian (PSM I st. w Jaśle), Magdalena Wojtczak – fortepian (PSM I i II st. w Nysie), Filip Zubik – fortepian (ZPSM w Przemyślu); najmłodsi uczestnicy: Alicja Kanik – fortepian (SM I st. w Starym Sączu), Kacper Staniak – fortepian (ZSM nr 1 w Rzeszowie); II kategoria wiekowa: Krystian Figiel – wiolonczela (PSM II st. w Krakowie), Piotr Jaworski – fortepian (Pryw. SM w Jaśle), Alicja Miruk-Mirska – skrzypce (PSM I i II st. w Gliwicach), Anna Pikul – sakshorn (PSM I st. w Jaśle), Patrycja Pojenta – skrzypce (OSM I i II st. w Lublinie), Małgorzata Wybraniec – skrzypce (ZSM nr 1 w Rzeszowie), Barbara Zięba – skrzypce (ZSM w Gdańsku-Wrzeszczu); III kategoria wiekowa: Zuzanna Basińska – fortepian (POSM w Poznaniu), Beata Cholewa – wiolonczela (PSM I i II st. w Nowym Targu), Artur Gadzała – klarnet (ZSM w Krośnie), Daria Kocur – fortepian (ZSM nr 2 w Rzeszowie), Wojciech Marek – klarnet (ZSM w Krośnie), Aleksandra Pilipczuk – fortepian (POSM w Poznaniu), Sonia Rzepka – skrzypce (PSM I i II st. w Gliwicach), Adrian Szajna – saksofon (ZSM w Krośnie).
Nagroda za najlepsze wykonanie utworu Fryderyka Chopina – Aleksandra Seredyńska (ZSM nr 2 w Rzeszowie).

*
Za wyróżniający się akompaniament i walory artystyczne wykonania dyplomy uznania otrzymali: Edyta Kuschel, Alicja Słupska, Elżbieta Toczydłowska, Janusz Tomecki, Ewa Iwan, Irmina Obońska, Anna Nowak-Dańda. Za wzorowe przygotowanie uczniów do Konkursu wyróżnieni zostali: Mariusz Faryj, Krzysztof Bagnicki, Dariusz Krzok, Michał Rymarz, Janusz Kiecan, Tadeusz Wróbel, Ireneusz Fatyga, Jarosław Sereda, Ewa Bocian, Mirosława Zduniewicz, Leszek Gruszecki, Paweł Juryś, Anna Szajer, Anna Dymek, Alicja Staszczyszyn, Joanna Strzelecka, Żanna Parchomowska, Danuta Jarząbek, Janusz Polański, Teresa Jarosz, Jarosław Pelc, Anna Śliwa, Antoni Cofalik, Marcin Baranowski, Joanna Król-Józaga, Piotr Stożyński, Szymon Krzeszowiec, Roland Orlik.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE