Kultura | rozrywka | edukacja

V Ogólnopolski Konkurs Młodych Instrumentalistów (zapowiedź)

53 pianistów, 29 muzyków grających na instrumentach smyczkowych lub szarpanych oraz 35 grających na instrumentach dętych bądź akordeonie, zgłosiło swój udział w V Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów, który odbędzie się w czwartek (22 bm.) i piątek (23 bm.) w Jaśle. W sobotę najlepsi z nich wystąpią w koncercie laureatów.


W konkursie wezmą udział instrumentaliści z całej Polski (wśród zgłoszonych są uczniowie szkół muzycznych m.in. w Krakowie, Warszawie, Białymstoku, Jeleniej Górze, Poznaniu, Rzeszowie, Tarnowie, Nysie i Tomaszowie Lubelskim), którzy będą rywalizować w trzech kategoriach wiekowych (urodzonych w roku 1997 lub później, w latach 1994-1996 i 1990-1993). Przesłuchania pianistów oraz osób grających na instrumentach smyczkowych i gitarze odbędą się w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Witolda Lutosławskiego; pozostali zaprezentują się w sali widowiskowej Jasielskiego Domu Kultury.

Przesłuchania w JDK w czwartek rozpoczną się o godz. 9, w piątek – o godz. 10. Natomiast w Szkole Muzycznej, początek przesłuchań został wyznaczony zarówno w czwartek jak i w piątek na godz. 9.

Kunszt młodych muzyków (łącznie 117 występów) ocenią: prof. Igor Cecocho – Akademia Muzyczna we Wrocławiu – trąbka, prof. Paweł Głombik – Akademia Muzyczna w Katowicach – wiolonczela, prof. Jerzy Kotyczka – Akademia Muzyczna w Krakowie – obój, prof. Krzysztof Olczak – Akademia Muzyczna w Gdańsku – akordeon, dr hab. Mirosław Herbowski – Akademia Muzyczna w Krakowie – fortepian, adt kw. I st. Kazimierz Skowronek – Akademia Muzyczna w Katowicach – skrzypce.

Zwycięzcy wystąpią w Koncercie Laureatów, który odbędzie się w sobotę (24 bm.) o godz. 16 w Jasielskim Domu Kultury. Wstęp wolny.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE