Na drogach

W piątek rusza policyjna akcja „Bezpieczna Wielkanoc”

W Wielki Piątek rano policjanci rozpoczynają działania „Wielkanoc 2010”. Przez cztery świąteczne dni, a więc do Poniedziałku Wielkanocnego funkcjonariusze w sposób szczególny nadzorować będą drogi województwa. Policyjne działania mają zapewnić maksimum bezpieczeństwa pieszym, kierowcom, rowerzystom.

POLICJA. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Funkcjonariusze czuwać będą nad płynnością ruchu, w przypadku utrudnień będą kierować ruchem. Prędkość jazdy monitorować będą fotoradary i wideorejestratory w nieoznakowanych radiowozach. Ze zdecydowaną reakcją muszą się liczyć kierowcy, którzy:

* nieprawidłowo wyprzedzają,
* omijają i wyprzedzają pojazdy przed i na przejściach dla pieszych,
* jadą z nadmierną prędkością,
* nie ustępują pierwszeństwa przejazdu.

Baczną uwagę policjanci zwracać będą na trzeźwość kierowców.

W ubiegłym roku podczas Świąt Wielkanocnych (od soboty do poniedziałku) doszło do 14 wypadków, w których 24 osoby zostały ranne, a dwie osoby zginęły. Zatrzymano 29 nietrzeźwych kierowców.

Przypominamy, że w związku ze zbliżającymi się świętami Wielkiej Nocy obowiązywać będzie zakaz ruchu na drogach pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton z wyłączeniem autobusów.

* w Wielką Sobotę, 3 kwietnia 2010 roku w godz. 18.00 – 22.00
* w dniach 4 – 5 kwietnia 2010 roku w godz. 8.00 – 22.00

Niestosowanie się do tego zakazu stanowi naruszenie art. 92 ust. 1 pkt 5 i ust. 4 ustawy z dnia 6 września 2001 roku o transporcie drogowym. Grozi za to kara pieniężna w wysokości 1000 zł.

(KWP w Rzeszowie)

SŁOWA KLUCZOWE