Informacje

Wóz strażacki do zadań specjalnych

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Kołaczycach, włączona do Krajowego Systemu-Ratowniczo Gaśniczego, otrzyma w najbliższym czasie specjalistyczny wóz bojowy. Lokalny samorząd jest jednym z beneficjentów Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego, z którego otrzymał dotację na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców terenu gminy.

Wóz strażacki. Fot. archiwum KP PSP w Jarosławiu
O takim wozie marzą strażacy z Kołaczyc.
Fot. archiwum KP PSP w Jarosławiu

Strażacy z kołaczyckiej jednostki o nowym wozie bojowym myślą już od kilku lat. Mają już nawet wypatrzony model – taki, jaki znajduje się na wyposażeniu Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jarosławiu – średni samochód ratowniczo-gaśniczy Mercedes Unimog typu GBA 2,5/16. Jak podkreślają, to pojazd o nieograniczonych możliwościach.

Teoretycznie, potrafi się odnaleźć w każdym terenie. Mówiąc żartobliwie, ten samochód jest niezatapialny, jeżeli chodzi o błoto, trudne tereny. Ma centralny ośrodek pompowania kół, potrafi blokować osie podczas jazdy. Nie wszystkie samochody to potrafią. Jednym słowem można stwierdzić, że to „wszędołaz”. – mówi Marcin Krajewski, naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Kołaczycach.

Samochód strażacki na podwoziu Mercedesa Unimoga posiada pełen napęd terenowy, który pozwoli dotrzeć ratownikom to najbardziej trudno dostępnych miejsc na obszarze całej gminy, jednocześnie zachowując wszelkie parametry typowego średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego. Jest wyposażony m.in. w zbiornik wodny o pojemności 2,5 tys. litrów i autopompą pożarniczą o wydajności 1600 l/min oraz armaturę wodną i inny sprzęt pożarniczy.

My znamy specyfikę terenu i wiemy, jakie jest jego ukształtowanie. Jeździmy od wielu lat do zdarzeń i wiemy, że to auto, jeżeli możemy tak powiedzieć, zaspokoi potrzeby osób, które będą potrzebowały pomocy. Ten samochód jest jedyny w swoim rodzaju i nikt nie wymyślił nic lepszego. To jest najwyższa półka. Poprzez jazdę w trudnych warunkach nie uszkadza się. Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że taki samochód jest na wyposażeniu niemieckiej Bundeswery i wojsko jeździ właśnie takiego typu pojazdami. – podkreśla Marcin Krajewski.

Teraz strażacy-ochotnicy czekają jedynie na ogłoszenie przetargu.

Przetarg jest już przygotowany. Jak dobrze pójdzie, to wóz może być już za trzy tygodnie w Kołaczycach. – mówi Małgorzata Salacha, burmistrz miasta i gminy Kołaczyce.

Projekt „Poprawa bezpieczeństwa w Gminie Kołaczyce poprzez doposażenie jednostki odpowiedzialnej za podejmowanie działań ratowniczych” otrzymał dofinansowanie w wysokości 817 482,40 złotych. Wartość całego zadania to kwota 961 744,00 złotych.

Bardzo się cieszę z racji, że gmina pozyskała tak duże środki na ten wóz strażacki. Wóz, który nazywam strażackim, ale może on służyć do wielu celów. W najbliższych okresach zimy będziemy mogli czasami wjechać w tereny i odśnieżyć ulice, gdzie do tego czasu był problem. Będzie nam wszystkim służył. – dodaje Salacha.

Uroczyste przekazanie samochodu dla miejscowych strażaków planowane jest na wielkim pikniku z okazji 125-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Kołaczycach w lipcu br.

– – –

Czytaj również:
[05.04.2010] – „Jednostki OSP z powiatu jasielskiego dostaną nowe samochody i sprzęt”
[31.03.2010] – „Są środki dla jednostek OSP. W Skołyszynie będzie nowa remiza i wóz bojowy”
[15.11.2009] – „Będzie nowoczesny sprzęt do usuwania skutków klęsk żywiołowych”

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE