Informacje

Wracają połączenia kolejowe na trasie z Jasła do Zagórza

Po trzech miesiącach przerwy na trasę Jasło-Zagórz wracają pociągi regionalne. Samorząd województwa w ciągu najbliższego kwartału dopłaci za lokalne kursy kolejarzom ponad dziewięć milionów złotych. W sumie w budżecie województwa na przewozy regionalne zabezpieczono 115 milionów złotych.

Bogdan Rzońca. Fot. terazJaslo.pl / Daniel Baron
Bogdan Rzońca, wicemarszałek województwa.
Fot. terazJaslo.pl / Daniel Baron

Kursy na trasie z Jasła do Zagórza zostały zawieszone na początku roku, ponieważ kolejarze nie mogli dojść do porozumienia z samorządem województwa co do finansowania połączeń na tej linii. W końcu Urząd Marszałkowski zdecydował się, że dołoży do najbardziej deficytowych przejazdów. W sumie za połączenia wszystkich pociągów w okresie od dnia 1 kwietnia do 30 czerwca Przewozy Regionalne otrzymają ponad dziewięć milionów złotych.

Traktujemy to jako dobry znak, bo chcielibyśmy, żeby tych połączeń było więcej. Natomiast decyzja w tej sprawie będzie już należała bezpośrednio do władz spółki Przewozy Regionalne Oddziału w Rzeszowie. Póki co cieszymy się z tego. Wynegocjowaliśmy te wstępne warunki, natomiast równolegle z uruchomieniem od dzisiaj tych pociągów będziemy prowadzili przetarg na trzyletnią ramową umowę, w myśl której powinny się pokazać następne połączenia, ale to zobaczymy, co czas pokaże. – powiedział portalowi terazJaslo.pl Bogdan Rzońca, wicemarszałek województwa podkarpackiego.

Zgodnie z rozkładem jazdy zamieszczonym na dworcu PKP, pierwszy poranny pociąg z Jasła będzie wyjeżdżać o godzinie 6:40, drugi o 13:46, natomiast z Zagórza pociągi będą wyjeżdżać o godzinie 5:48 i 13:04. Od 1 kwietnia uruchomiono dodatkowo dwa pociągi na linii Rzeszów-Jasło. Ze stolicy województwa pociąg wyjedzie o godzinie 11:40, natomiast z Jasła o godzinie 8:15.

To nie chodzi o to, żeby pociągi jeździły, tylko żeby była jakaś stopa zwrotu, żeby były w miarę rentowne, żeby pasażerowie odczuli poprawę komunikacyjną. Pomimo dużych inwestycji na drogach na Podkarpaciu, to jednak nie ma kraju na świecie, w którym nie byłoby silnych, dobrych przewozów kolejowych. Każdy kraj funkcjonuje w oparciu o lotniska, szybkie drogi i dobrą kolej. Tak też powinno być na Podkarpaciu w przyszłości. – podkreśla Bogdan Rzońca.

Wicemarszałek województwa podkarpackiego przypomina również, że przed nami ogromne inwestycje w regionalnym kolejnictwie.

Zakładamy zakup autobusów szynowych. W tej chwili otwieramy w zasadzie przetarg na zakup tych autobusów. Jesteśmy po studium wykonalności, w myśl którego wynika, że musimy zakupić pięć autobusów szynowych na linie regionalne i dwa elektryczne zespoły trakcyjne. Na to środki są. W przeciągu roku zrealizujemy te zakupy, a dzięki temu poprawi się komfort jazdy. Jeszcze liczymy na to, że w tym roku rozpocznie się inwestycja związana z modernizacją linii Rzeszów-Jasło. Na to mamy przygotowane około 200 milionów złotych. Piłka jest po stronie Polskich Linii Kolejowych. – dodaje wicemarszałek Rzońca.

Przewozy Regionalne zapewniają, że ceny biletów na trasie Jasło – Zagórz pozostaną na dotychczasowym poziomie.

– – –

Czytaj również:
[09.02.2010] – „Kolej na kolej”
[15.01.2010] – „Połączenie Jasło-Zagórz uratowane”
[12.01.2010] – ”Senator Zając apeluje do samorządowców o przywrócenie połączeń kolejowych”
[11.01.2010] – ”Stanowisko Rady Miejskiej ws. zawieszenia przewozów pasażerskich na kolei”
[11.01.2010] – ”Stanowisko Rady Powiatu ws. zawieszenia przewozów pasażerskich na kolei”
[07.01.2010] – ”Rozmowy ostatniej szansy na przywrócenie połączeń kolejowych w regionie”

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE