Informacje

Nie będzie przedwyborczej gorączki. Alicja Zając jedynym kandydatem na senatora

Rekomendowana przez Prawo i Sprawiedliwość Alicja Zając będzie jedynym kandydatem w czerwcowych wyborach uzupełniających do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w krośnieńsko-przemyskim okręgu wyborczym. Do objęcia fotelu senatora po swoim tragicznie zmarłym mężu Stanisławie Zającu potrzebuje tylko jednego głosu. Po liczbie podpisów złożonych w Państwowej Komisji Wyborczej można przypuszczać, że będzie ich zdecydowanie więcej.

Alicja Zając. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Alicja Zając.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Wybory uzupełniające do Senatu RP w okręgu wyborczym nr 21, obejmującym powiaty: bieszczadzki, brzozowski, jarosławski, jasielski, krośnieński, leski, lubaczowski, przemyski, przeworski, sanocki oraz miasta na prawach powiatu: Krosno, Przemyśl, zostały ogłoszone przez pełniącego obowiązki Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego 23 kwietnia 2010 roku w związku z wygaśnięciem mandatu Stanisława Zająca (Prawo i Sprawiedliwość), który zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

Termin zgłaszania kandydatów chętnych do zasiadania w senatorskiej ławie minął we wtorek o północy. Do Państwowej Komisji Wyborczej zgłosiła się jedynie, popierana przez partię Jarosława Kaczyńskiego, Alicja Zając z Jasła. Pod jej kandydaturą podpisało się ponad 13 tysięcy mieszkańców Podkarpacia, a więc o 10 tysięcy więcej, niż wynosi wymagany próg. Pozostałe partie polityczne i komitety wyborcze, które wcześniej zgłosiły chęć udziału w czerwcowych wyborach uzupełniających, wycofały się z walki o mandat po tragicznie zmarłym Stanisławie Zającu.

Alicja Zając (urodzona w 1953 roku) jest z wykształcenia magistrem biologii. Zawodowo pracowała na różnych stanowiskach w służbach ochrony środowiska. W latach 1996-2001 była ekspertem w Radzie Nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Od 8 grudnia 2006 roku pełni funkcję przewodniczącej Rady Powiatu Jasielskiego. Jest członkiem Komisji Społecznej i Komisji Rozwoju i Promocji Powiatu oraz przewodniczącą Powiatowej Rady Zatrudnienia. Jest też społecznikiem. Obecnie szefuje podkarpackim strukturom Polskiego Czerwonego Krzyża w Rzeszowie, a wcześniej przez cztery lata (2001-2005) pełniła funkcję prezesa Zarządu Rejonowego PCK w Jaśle.

Prywatnie wdowa, ma dwójkę dorosłych dzieci: Agnieszkę (adwokat) i Wojciecha (prawnik, pracownik Uniwersytetu Rzeszowskiego). Doczekała się też trójki wnucząt. Najmłodsza, Konstancja, przyszła na świat niespełna miesiąc temu.

Wybory uzupełniające do Senatu odbędą się równocześnie z wyborami prezydenckimi 20 czerwca. Nowych senatorów wybiorą także mieszkańcy okręgu płockiego i katowickiego. Ich przedstawiciele również zginęli 10 kwietnia w katastrofie pod Smoleńskiem.

Zobacz również:
[04.05.2010] – „Alicja Zając kandydatem PiS-u w wyborach uzupełniających do Senatu”
[04.05.2010] – „Chcę przerwać to tragiczne fatum nad fotelem senatora z naszego okręgu – wywiad z Alicją Zając”

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE