Informacje

Nowoczesny MAN z napędem 4×4 zastąpi wysłużonego Stara

Nowy lekki samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu MANA zastąpi wkrótce wysłużonego kilkunastoletniego Stara będącego na wyposażeniu Ochotniczej Straży Pożarnej w Warzycach. Przetarg na jego zakup został już rozstrzygnięty, także druhowie z tamtejszej jednostki powinni się cieszyć z nowoczesnego wozu bojowego w najbliższych tygodniach.

Wóz strażacki. Fot. www.stolarczyk.pl
Samochód strażacki na podwoziu MAN TGM 13.280.
Fot. strona internetowa Producenta
(www.stolarczyk.pl)

Ochotnicza Straż Pożarna w Warzycach jest drugą, po Osobnicy, jednostką z terenu gminy Jasło włączoną do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

W tej chwili posiada samochód piętnastoletni Star, ale ze względu na bardzo dużą ilość wyjazdów do akcji, bo jest często dysponowana przez Państwową Straż Pożarną do wszelkiego rodzaju zdarzeń, nie tylko ratowniczo-gaśniczych, ale tak samo i do wypadków drogowych, bo mają do tego odpowiedni sprzęt i przeszkolenia ratowników, także przydałby im się samochód bardziej nowy. Ten jest jeszcze w takim stanie, że przekażemy go do innej jednostki. Ta jednostka będzie dysponowała sprzętem nowoczesnym, na miarę obecnej epoki. Do tego odpowiednio dopasujemy doposażenie. – mówi Adam Rutyna z Urzędu Gminy w Jaśle.

Przetarg na zakup nowego samochodu został już rozstrzygnięty. Wygrała go kielecka firma specjalizująca się produkcją różnego typu pojazdów specjalnych. Będzie to lekki samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu MANA, o maksymalnej mocy 280 koni mechanicznych, z napędem 4×4, z pojedynczymi kołami z możliwością rozłączenia napędów oraz możliwość blokowania mechanizmów osi przedniej i tylnej, sześcioosobową kabiną, wyposażony w autopompę, zbiornik na 2500 tysiąca litrów wody i 250 litrów środka pianotwórczego, maszt oświetleniowy, wyciągarkę elektryczną oraz wyposażenie w urządzenie sygnalizacyjno-ostrzegawcze, akustyczne i świetlne. Z przodu pojazdu będą dodatkowo umieszczone dwie lampy sygnalizacyjne pulsacyjne koloru niebieskiego.

Specyfikacja była opracowana na podstawie wymagań dla samochodów pożarniczo-gaśniczych i samochodów ratownictwa technicznego przeznaczonych dla ochotniczych straży pożarnych, opracowanych przez Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej im. Tuliszkowskiego w Józefowie, na zlecenie Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Tu są dokładne wymogi, jakie samochód musi spełniać. Na bazie tego i oczywiście po konsultacjach z Państwową Strażą Pożarną i fachowcami przygotowaliśmy tą specyfikację. – powiedział Adam Rutyna.

Projekt zakłada również budowę dwustanowiskowego garażu dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Trzcinicy wraz z niezbędnym zapleczem socjalno-magazynowym. Wokół budynku remizy zostanie też utwardzony wjazd i plac manewrowy.

Jest taka sytuacja, że ta jednostka posiada dwa samochody: średni i ciężki. Ciężki pozyskano z likwidacji jednostki w Gamracie. Ten garaż jest po prostu za mały i fizycznie ten samochód nie mógł wjechać do niego i był garażowany na polu. Wiadomo, niszczeje. Jest zabezpieczany prowizorycznie, bo pomieszczenia nie było, ponieważ są znaczne koszty budowy nowego. Ale udało się w tym programie te środki pozyskać i będzie budowana remiza na dwa garaże, z odpowiednim zapleczem, świetlicą. Jednostka będzie odpowiednio mogła wtedy swój sprzęt garażować i o niego zadbać w należytym stopniu. – mówi.

Przy wyborze tej jednostki do realizacji projektu był brany pod uwagę jeszcze inny aspekt.

Za niedługo będzie można o tej Trzcinicy usłyszeć, bo będzie niedługo otwierany skansen Karpacka Troja, jest tam bardzo zabytkowy drewniany kościół, zabezpieczenie pożarowe jest tam odpowiednio wymagane. Jest droga krajowa, dużo wypadków. Jeszcze sąsiedztwo zakładów chemicznych Gamrat. Też jest duże zagrożenie pożarowe i chemiczne. To wszystko decydowało o tym, że zdecydowaliśmy się na tą jednostkę. – podkreśla Rutyna.

Na terenie gminy Jasło jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej działają prężnie w trzynastu miejscowościach: Bierówka, Chrząstówka, Kowalowy, Niegłowice, Niepla, Opacie, Osobnica, Szebnie, Trzcinica, Warzyce, Wolica, Zimna Woda, Żółków. Warzyce i Osobnica są włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

To, co teraz jest, to są Stary czy Jelcze, które w tej chwili nie są już w ogóle produkowane, a jednostki gaśnicze są wyposażane w nowoczesne samochody na podwoziach samochodów zachodnich: Renault, Man, Mercedes czy Ford. Jest to sprzęt o wiele nowocześniejszy, sprawniejszy, wydajniejszy. – dodaje.

Gmina Jasło jest jednym z beneficjentów Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013 dotyczącym jednostek odpowiedzialnych za podejmowanie działań ratowniczych. Całkowity koszt projektu pod nazwą „Poprawa bezpieczeństwa w gminie Jasło poprzez zakup sprzętu ratowniczo – gaśniczego dla OSP oraz budowę garażu OSP w Trzcinicy” wynosi 1 382 419,42 złotych. Unia Europejska dofinansuje zadanie kwotą 1 175 056,51 złotych.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

– – –

Zobacz również:
[02.05.2010] – „Wysłużone strażackie Żuki i Stary zastąpią nowoczesne samochody bojowe”
[19.04.2010] – „Wóz strażacki do zadań specjalnych”
[05.04.2010] – „Jednostki OSP z powiatu jasielskiego dostaną nowe samochody i sprzęt”
[31.03.2010] – „Są środki dla jednostek OSP. W Skołyszynie będzie nowa remiza i wóz bojowy”
[19.12.2009] – „Do wzięcia przez samorządy są duże środki na zapobieganie i zwalczanie zagrożeń środowiskowych”
[15.11.2009] – „Będzie nowoczesny sprzęt do usuwania skutków klęsk żywiołowych”
[07.10.2009] – „Nowy samochód dla OSP Krempna”
[30.09.2009] – „Jednostka OSP Niegłowice dostała nowoczesny wóz ratowniczy”
[30.08.2009] – „Mrukowa: Strażacy doposażeni w nowy wóz ratowniczy”

SŁOWA KLUCZOWE