Kultura | rozrywka | edukacja

Pati Yang zagra podczas otwarcia Karpackiej Troi

Pati Yang – polska artystka na stałe mieszkająca i działająca w Londynie – zagra podczas otwarcia Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy stanowiącego nowoczesną placówkę muzealną, w której w niespotykany dotychczas sposób połączono przeszłość z dniem współczesnym. Koncert Pati odbędzie się w sobotę 3 lipca.


Otwarcie Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja stanowi kolejny przełomowy krok w muzealnictwie polskim na przestrzeni ostatnich lat. Do dyspozycji turystów oddany bowiem zostaje jeden z największych i bodaj najnowocześniejszy skansen archeologiczny w Europie, w którym zastosowano nowatorskie połączenie dwóch światów – świata naszych przodków i świata kreowanego przez rzeczywistość dnia współczesnego. Rekonstrukcjom dawnego budownictwa towarzyszy nowoczesna i funkcjonalna bryła pawilonu wystawowego, zaś zabytki liczące kilkaset, a nawet kilka tysięcy lat, zaprezentowano z wykorzystaniem najnowocześniejszej techniki wystawienniczej.

Otwarcie obiektu stanowić będzie niezwykle ważne wydarzenie zarówno w wymiarze naukowym jaki kulturalnym. Karpacka Troja jest bowiem obiektem, którego nie powstydziły by się najbardziej rozwinięte pod względem infrastruktury muzealnej kraje w Europie i na świecie. Właśnie ze względu na wyjątkowość okazji w programie imprezy inauguracji działalności placówki przewidziano koncert Pati Yang – artystki, która od kilkunastu lat zachwyca bezkompromisowością oraz zaskakuje oryginalnym spojrzeniem na muzykę, które z każdą kolejną płytą ewoluuje i przejawia wciąż nowe, lecz niezmiennie wyraziste oblicze.

Występ Pati Yang w Karpackiej Troi będzie miał szczególną oprawę. Podczas koncertu znajdujące się w sąsiedztwie sceny zrekonstruowane domostwa z epoki brązu i wczesnego średniowiecza zostaną specjalnie podświetlone. W ten sposób na terenie placówki po raz kolejny przeszłość spotka się z dniem dzisiejszym. Organizator koncertu – Muzeum Podkarpackie w Krośnie – ma nadzieję, że występ Pati Yang, należącej do najściślejszej elity polskiej branży muzycznej, pozwoli przekonać społeczeństwo, że widniejące w nazwie obiektu słowo „skansen” jest bardzo często mylnie odbierane i interpretowanie. Karpacka Troja jest bowiem nowoczesną, ambitną i otwartą na nowości placówką muzealną oferującą ambitny program kulturalny. Prestiżowy wizerunek Pati Yang wraz z wyrafinowaną twórczością artystki doskonale wpisują się w aspiracje i wizję działalności muzeum.

Występ Pati Yang to niespotykana okazja aby zobaczyć i usłyszeć wyjątkową artystkę w wyjątkowym, klimatycznym miejscu oraz zagłębić się w Jej elektryzujący świat. Świat kreowany przez wiarę, nadzieję i nieustanny niepokój wewnętrzny – trzy elementy napędzające, które mieszając się ze sobą tworzą dziwną rzeczywistość stanowiącą dla niej niewyczerpane źródło inspiracji. To właśnie dzięki nim Pati jest tak niezwykle intrygującą osobowością.

Koncert Pati Yang odbędzie się w sobotę 3 lipca o godz. 20.30 na terenie Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy. Wstęp – bezpłatny. Wejście od godz. 19.00.

Dawid Iwaniec
Skansen Archeologiczna Karpacka Troja w Trzcinicy

SŁOWA KLUCZOWE