Kultura | rozrywka | edukacja

Słownik biograficzny Żydów z Podkarpackiego

Na rynku wydawniczym pojawiła się publikacja Andrzeja Potockiego z cyklu Judaica. „Słownik biograficzny Żydów z Podkarpackiego” zamyka swoistego rodzaju tryptyk, jego autorstwa, poświęcony Żydom żyjącym niegdyś na terenie obecnego województwa podkarpackiego. W tym cyklu ukazały się już książki: „Bieszczadzkie judaica” i „Śladami chasydzkich cadyków w Podkarpackiem”.

Słownik biograficzny Żydów w Podkarpackiego

Wśród Żydów wywodzących się z terenów obecnego województwa podkarpackiego lub też przebywających tu przez jakiś czas jest laureat Nagrody Nobla i wicekról Indii, mąż Marilyn Monroe i kobieta, która stworzyła największe na świecie imperium kosmetyczne. Byli legioniści, a także żołnierze ochotnicy, którzy oddali życie za wolną Polskę i posłowie polskiego parlamentu. Ponad 300 biogramów zawiera ta publikacja, podzielona na działy: literaci, muzycy i tancerze, plastycy i fotografowie, teatr i film, naukowcy, politycy, wybitni rabini i cadycy oraz żołnierze RP. To pierwsza tego typu publikacja na Podkarpaciu i prawdopodobnie także w kraju, prezentująca szereg krótkich życiorysów, w części zilustrowanych zdjęciami.

Na przykład z Jasła pochodzi światowej sławy matematyk Hugo Dionizy Steinhaus, profesor uniwersytetów we Lwowie, Wrocławiu, of Notre Dame z Indianie (USA) i of Sussex w Anglii, który opublikował około 250 prac. Od 1965 roku jest Honorowym Obywatelem Miasta Jasła.

Andrzej Potocki, Słownik biograficzny Żydów z Podkarpackiego, Wydawnictwo Carpathia, Rzeszów 2010

(KZ)