Kultura | rozrywka | edukacja

…czytanie wierszy wymaga większej odwagi niż pisanie wierszy…

12 maja 2010 r. w ramach projektu „Twórcy, Słowa, Obrazy” w MBP w Jaśle odbyło się spotkanie z Tadeuszem Dąbrowskim, poetą, laureatem nagrody Kościelskich w 2009 r. za książkę poetycką Czarny kwadrat.

Tadeusz Dąbrowski to wielka i spełniająca się nadzieja polskiej poezji. W 2006 r. od Tadeusza Różewicza, którego uważa za swojego mistrza, otrzymał „Małe Berło” Fundacji Kultury Polskiej. Należy do najmłodszego pokolenia twórców, do tej pory wydał pięć tomików poezji, a debiutował w wieku 18 lat tomikiem Wypieki.

„…poeci boją się czytelników i z lęku przed odrzuceniem piszą dla swoich kolegów poetów i krytyków literackich. Przestali wierzyć, że zwykły czytelnik w ogóle istnieje. Szerzy się w poezji niezrozumialstwo i hermetyzm…” tak o współczesnej poezji mówił na spotkaniu. Dążenie poety do tego, aby o poważnych sprawach pisać językiem zrozumiałym doceniło jury nagrody Kościelskich.

…Poeta zajmuje się w swoich tekstach rzeczami największej elementarnej wagi; pisze o Bogu i wierze, o miłości, o erotycznym łaknieniu, uczuciach synowskich i rodzicielskich, o dobru i złu, o śmiertelnej chorobie i o samej śmierci. Ale unika skutecznie patosu – tak o poezji Tadeusza Dąbrowskiego powiedział w laudacji członek jury Jerzy Jarzębski.

Głównymi tematami wierszy Dąbrowskiego są m.in. śmierć własna i cudza, miłość, dylematy związane z obecnością/nieobecnością Boga. Jego poezja zdaje się mówić, że życie i pisanie, choć z pewnym trudem, dają się kształtować, a droga, którą kroczymy, do jakiegoś stopnia posłuszna jest naszej woli. Pisząc swoje wiersze myśli o czytelniku podobnym do niego. …mój czytelnik to ktoś, kto oczekuje od poezji, by była lekka, lecz nie łatwa…wiersz powinien odsyłać ku czemuś, co jest poza nim samym, słowami wyprowadzać poza słowa…

Dąbrowski uważa, że współczesna poezja może być źródłem samopoznania, sposobem na scalenie rozbitej tożsamości. …coraz rzadziej mamy wątpliwości, wyrzuty sumienia, a poezja pozwala na skonfrontowanie ze sobą tych wszystkich, którzy w nas zamieszkują .To może boleć, ale poezja czasami powinna boleć, a czytanie wierszy wymaga większej odwagi niż pisanie wierszy… powiedział na zakończenie spotkania.

Spotkanie prowadziła Barbara Sokołowska.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Twórcy, Słowa, Obrazy”, który realizowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat medialny nad projektem objęły: VIA – Katolickie Radio Rzeszów i TV Obiektyw.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE