Informacje

Szkoła Podstawowa z Czarnej wygrywa wojewódzki turniej BRD w Jaśle

Szkoła Podstawowa w Czarnej będzie reprezentować województwo podkarpackie na XXXIII Ogólnopolskim Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Drużyna pod opieką Jerzego Ostręgi została zwycięzcą eliminacji wojewódzkich turnieju, które odbyły się w Jaśle na obiektach Zespołu Szkół Miejskich nr 3.

Turniej poprzedziło otwarcie pierwszego w powiecie jasielskim profesjonalnego Miasteczka Ruchu Drogowego im. Ryszarda Libuchy. Więcej na temat tej uroczystości można przeczytać tutaj.

Do Jasła przyjechały 22 trzyosobowe drużyny, reprezentujące szkoły podstawowe ze wszystkich powiatów województwa podkarpackiego. Turniej składał się z trzech części: praktycznej, teoretycznej oraz zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Najpierw uczniowie sprawdzali swoje umiejętności poruszania się w ruchu ulicznym na terenie miasteczka oraz specjalnie przygotowanego toru przeszkód. W drugiej części musieli wykazać się znajomością przepisów ruchu drogowego, rozwiązując test wiedzy. Na zakończenie została sprawdzona wiedza uczestników na temat zasad udzielania pierwszej pomocy. Reprezentant danej drużyny musiał pokazać, jak prawidłowo należy pomóc osobie poszkodowanej i opatrzyć jej rany. Pozorantami byli uczniowie miejscowej szkoły.

Uczestnictwo dzieci w tym turnieju niewątpliwie sprzyja wzbogacaniu ich wiedzy i umiejętności w zakresie bezpiecznego uczestnictwa w ruchu i z pewnością zaowocuje ich kulturalnym i prawidłowym poruszaniem się po drogach w przyszłości. Dzieci w czasie turnieju poznają i przyswajają przepisy ruchu drogowego, a jednocześnie dobrze się bawią i mogą wygrać atrakcyjne nagrody. – mówi mł. asp. Łukasz Gliwa z jasielskiej Policji.

W trakcie, kiedy komisja sędziowska, której przewodniczył nadkom. Waldemar Pieniowski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, zliczała punkty po przeprowadzeniu wszystkich konkurencji, uczestnicy turnieju zwiedzili skansen archeologiczny „Karpacka Troja” w Trzcinicy koło Jasła.

W turnieju zwyciężyła reprezentacja Szkoły Podstawowej w Czarnej (powiat dębicki) w składzie: Grzegorz Stawarz, Martyna Sasak, Maciej Para, opiekun Jerzy Ostręga. Drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 6 w Rzeszowie: Dawid Wyrazik, Przemysław Oliwa, Marek Filimowski, opiekun Lucyna Biłas. Na trzecim miejscu uplasowała się Szkoła Podstawowa z Przecławia w powiecie mieleckim: Wojciech Wilk, Konrad Wojtaszek, Rafał Ćwik, opiekun Piotr Sułek. Dopiero na 19 miejscu znalazła się, reprezentująca powiat jasielski, Szkoła Podstawowa w Krempnej w składzie: Robert Źrebiec, Izabela Szlachta, Daniel Muszański, opiekun Agnieszka Skocz.

W klasyfikacji indywidualnej triumfowali: Przemysław Oliwa (Szkoła Podstawowa nr 6 w Rzeszowie), Maciej Para (Szkoła Podstawowa w Czarnej), Marek Filimowski (Szkoła Podstawowa nr 6 w Rzeszowie).

Pamiątkowe puchary, dyplomy oraz nagrody rzeczowe zwycięzcom turnieju wręczali m.in.: burmistrz Jasła Maria Kurowska, przewodniczący Rady Miejskiej Jasła Andrzej Dybaś, zastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie mł. insp. Andrzej Sabik, Komendant Powiatowy Policji w Jaśle mł. insp. Robert Woźnik, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Rzeszowie nadkom. Zdzisław Sudoł, prezes Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego Józef Biernacki, dyrektor WORD w Krośnie Jerzy Czech oraz wiceprezes PZM w Rzeszowie Jan Jędrzejko.

Myślę, że nam wszystkim dorosłym zależy na tym, aby nasze dzieci czuły się w ruchu drogowym bezpieczne. – podsumowuje konkurs Józef Biernacki, prezes Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego.

SERWIS FOTO:

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE