Informacje

Uczennica jasielskiego gimnazjum pojedzie na ogólnopolską olimpiadę PCK

Agata Fuk, uczennica trzeciej klasy Gimnazjum nr 1 im. św. Jadwigi Królowej w Jaśle, zajęła pierwsze miejsce w etapie okręgowym XVIII Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia w Rzeszowie i będzie reprezentować nasz region na eliminacjach ogólnopolskich, które odbędą się 27 maja w Zgierzu (województwo łódzkie).

Agata Fuk. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Agata z opiekunką Szkolnego Koła PCK przy
Gimnazjum nr 1 w Jaśle Łucją Witalec.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Liczymy na to, że być może uda nam się, że z rejonu jasielskiego będziemy mieli laureata krajowego. – powiedziała Alicja Zając, szefowa podkarpackich struktur Polskiego Czerwonego Krzyża w Rzeszowie.

15-letnia uczennica najpierw pokonała reprezentantów sześciu gimnazjów w eliminacjach rejonowych olimpiady, które odbyły się w grudniu ub. roku w Gimnazjum nr 1 w Jaśle. Pierwsza część konkursu obejmowała test składający się z 30 pytań, natomiast druga prezentację przedsięwzięć prozdrowotnych. Podobnie przebiegały eliminacje okręgowe, w których wzięli udział reprezentacji wszystkich zarządów rejonowych Polskiego Czerwonego Krzyża z całego Podkarpacia. Nastolatka z Jasła okazała się najlepsza spośród wszystkich uczniów gimnazjów i w nagrodę pojedzie w przyszłym tygodniu na eliminacje ogólnopolskie.

Pierwsze był test, a następnie ostatnia przedstawiałam prezentację, która była bardzo innowacyjna i spodobała się najbardziej jury. Inni uczestnicy mieli o nałogach, a ja postanowiłam przygotować o truciznach w najbliższym otoczeniu człowieka. Bardzo interesuję się prozdrowotnymi akcjami. – mówi Agata Fuk.

Jak podkreśliła Alicja Zając, z roku na rok rośnie w górę poziom olimpiady i młodzież wykazuje się co raz to większymi pomysłami.

Kiedyś była ciekawa forma prezentacji „Posprzątaj po swoim psie” w Krośnie i uczennica zajęła właśnie pierwsze miejsce w okręgu. Później ta akcja została w mieście Krośnie i jest kontynuowana do dzisiaj także to są bardzo ciekawe przemyślenia ludzi młodych, którym często nikt nie podpowiada i oni przez to promują siebie i promują swoje szkoły, swoje środowiska. Mamy kilkanaście rejonów w okręgu podkarpackim i z wielu rejonów startują przedstawiciele, więc skoro teraz region jasielski to znaczy, że była najlepsza. – podkreśliła Alicja Zając.

Opiekunką Agaty była Łucja Witalec, która od wielu lat koordynuje działaniami Szkolnego Koła PCK przy Gimnazjum nr 1 w Jaśle.

Cieszymy się i chcielibyśmy, żeby dalej była laureatką, ale to przyszłość pokaże. – dodaje Krystyna Długosz, kierownik biura Zarządu Rejonowego PCK w Jaśle.

Celem Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia jest wykształcenie wśród młodzieży szkolnej potrzeby dbania o własne zdrowie poprzez wykształcenie odpowiednich nawyków żywieniowych, zachowań prozdrowotnych, pogłębianie wiedzy na temat zagrożeń cywilizacyjnych i poznanie sposobów ochrony zdrowia.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE