Informacje

W Gimnazjum nr 1 świętowali działacze Polskiego Czerwonego Krzyża

Światowy Dzień Czerwonego Krzyża, obchodzony co roku w rocznicę urodzin Henry’ego Duanta, ojca idei Czerwonego Krzyża i pierwszego laureata Pokojowej Nagrody Nobla (w 1901 r.), zagościł dzisiaj w murach Gimnazjum nr 1 im. św. Królowej Jadwigi w Jaśle. Organizatorem spotkania był Zarząd Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża.

Alicja Zając. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Honorowym gościem dzisiejszego spotkania była
Alicja Zając, prezes Podkarpackiego Zarządu
Okręgowego PCK w Rzeszowie.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

W tym roku z tego względu, że czas nie zezwolił nam na świętowanie w okolicach dnia 8 maja, przesunęliśmy te święto na dzisiaj. Bardzo cieszymy się, że jak co roku gości nas Gimnazjum nr 1 w ten uroczysty dzień, że może się młodzież z powiatu jasielskiego zaprezentować swoje osiągnięcia kulturalno-oświatowe. – powiedziała Krystyna Długosz, kierownik biura Zarządu Rejonowego PCK w Jaśle.

Podczas spotkania wręczono pamiątkowe medale dla zasłużonych działaczy organizacji. Zaległy medal pamiątkowy z okazji 90-lecia, przyznany przez Zarząd Główny, otrzymała Maria Karaś-Urban – zasłużona opiekunka Szkolnego Koła PCK z Warzyc. Medal pamiątkowy Ruchu Honorowego Krwiodawstwa „Twoja krew ratuje życie” otrzymał Zbigniew Banach. Natomiast odznaki „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi” III stopnia po oddaniu 6 litrów krwi otrzymali Piotr Forystek, Piotr Mastej i Karol Niemiec.

8 maja jest to dzień światowy Czerwonego Krzyża, natomiast w różnych rejonach Polski odbywają się uroczystości poświęcone przypomnieniu idei Czerwonego Krzyża, jak również docenieniu tych wszystkich, którzy w tej organizacji pracują społecznie. Pracujemy sercem i naszym znakiem jest czerwony krzyż na białym polu. Symbol bardzo szczególny, ponieważ pracujemy nie tylko w czasach pokoju, pracujemy w czasach wojny. Na szczęście w naszej ponad dziewięćdziesięcioletniej historii czasów wojennych było mało i dlatego musimy swoje formy działania przystosowywać do różnych momentów. – powiedziała Alicja Zając, szefowa podkarpackich struktur Polskiego Czerwonego Krzyża, która była honorowym gościem dzisiejszego spotkania.

Był też bezpłatny pomiar ciśnienia tętniczego krwi oraz występy artystyczne przygotowane przez uczniów Gimnazjum nr 1, Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Przedszkola Miejskiego nr 6 i nr 9. Od trzech lat przy jasielskim PCK aktywnie rozwijają się kluby „Wiewiórka”, adresowane właśnie do przedszkoli z terenu całego miasta.

Te maleństwa są chlubą naszego narodu i liczymy, że podtrzymają naszą tradycję i będą wspierali w przyszłości Polski Czerwony Krzyż. – podkreśliła Krystyna Długosz.

Alicja Zając: – Działaczy naszych przybywa i bardzo nas cieszy, że od kilku lat aktywność przeniosła się również do przedszkolaków. Od początku aktywizujemy do działalności społecznej, do dostrzeżenia potrzeby pomocy drugiemu człowiekowi, do dbania o czystość, zdrowie. Są różne formy dopasowane do grup wiekowych, dlatego Czerwony Krzyż jest cały czas popularny. Jest to stowarzyszenie, który cały czas się rozwija.

W tym roku Światowy Dzień Czerwonego Krzyża był dla jasielskich struktur organizacji wyjątkowy jeszcze z jednego względu. Uczennica Gimnazjum nr 1 Agata Fuk zajęła pierwsze miejsce w eliminacjach okręgowych Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia i będzie reprezentować okręg podkarpacki w etapie ogólnopolskim konkursu, który odbędzie się w przyszłym tygodniu w Zgierzu.

O sukcesie nastolatki z Jasła można przeczytać tutaj.

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE