Kultura | rozrywka | edukacja

W sielankowym nastroju – koncert muzyki dawnej w kościele św. Stanisława BM (zapowiedź)

Koncert muzyki dawnej „Pastorale”, trzeci już z cyklu „Peregrynacje muzyczne”, odbędzie się w niedzielę (16 bm.) o godz. 19 w kościele p.w. św. Stanisława BM w Jaśle. Tym razem tematem będą utwory fletowe.

Zapowiedź imprezy

Wystąpią soliści fleciści: Gabriele Bultmann – flet prosty (recoder) i Tomasz Potaczek – flet traverso oraz zespół instrumentów historycznych ,,Risonanza” w składzie: Anna Śliwa – skrzypce barokowe, Maciej Wulw – skrzypce barokowe, Marta Salwarowska – altówka i skrzypce barokowe, Konrad Górka – wiolonczela barokowa, Andrzej Zawisza – klawesyn.

W programie koncertu znajdą się najpiękniejsze koncerty fletowe Vivaldiego i Telemanna – mówi Anna Śliwa, koncertmistrz zespołu „Risonanza”.

Gabriele Bultmann urodziła się w Hanowerze (Niemcy), mieszka w Berlinie. Studiowała flet prosty oraz dodatkowo śpiew, skrzypce barokowe i klawesyn w Berlinie, Amsterdamie i Mediolanie. Założyła kilka zespołów muzyki dawnej i współczesnej, z którymi koncertuje w całej Europie oraz bierze udział w produkcjach teatru muzycznego. W Polsce koncertowała m.in. w Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Białymstoku i kilkakrotnie w Zielonej Górze. Artystka nagrała kilka kompaktów, audiobook’ów i płyt muzyki światowej. Ponadto Gabriele Bultmann prowadzi warsztaty dla nauczycieli w Niemczech i we Włoszech oraz jest przewodnikiem w Muzeum Instrumentów Muzycznych w Berlinie.

Tomasz Potaczek w 2009 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie. Studiował w klasie fletu traverso Małgorzaty Wojciechowskiej, a następnie Petera Holtslaga. Uczestniczył w kursach muzyki dawnej, u takich wykładowców jak: Rachel Brown, Lucie Duškova, Peter Holtslag, Jana Semerádova, Jed Wentz oraz Małgorzata Wojciechowska. Jest członkiem Stowarzyszenia Młodych Wykonawców Muzyki Dawnej. Uczestniczył w licznych festiwalach i koncertach. Jako traversista jest współzałożycielem zespołu muzyki dawnej „Estravaganza” i kwintetu fletowego „Chambre 5”, który jako jedyny w Polsce ma w repertuarze wiele utworów na skład od jednego do pięciu fletów traverso. Współpracował też z kapelą dworską „Consortium Sedinum” oraz zespołem muzyki dawnej „Ensamble Barocum”.

Ponadto Tomasz Potaczek ukończył studia psychologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, jest członkiem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i prowadzi praktykę, jednocześnie rozwijając swoje zdolności muzyczne oraz koncertując.

Program koncertu

Niccolo Fiorenza
Koncert g-moll na flet prosty, 3 skrzypiec i basso continuo
– Moderato
– Allegro
– Largo
– Allegro

Georg Philipp Telemann
Uwertura TWV 55:a2 a-moll na flet prosty, orkiestrę i basso continuo
– Ouverture
– Les Plaisirs
– Air a l’Italien.Largo-Allegro-Largo
– Menuet I alternativemant-Menuet II
– Rejouissance.Viste
– Passepied I&II
– Polonoise

Georg Philipp Telemann
Koncert e-moll TWV 52:1 na flet prosty, flet Traverso, orkiestrę i basso continuo
– Largo
– Allegro
– Largo
– Presto

Antonio Vivaldi
Koncert nr 2 „La Notte” g-moll RV 439 na flet prosty, orkiestrę i basso continuo
– Largo
– Fantasmi (Presto)
– Largo
– Presto
– Largo „Il Sonno”
– Allegro

Antonio Vivaldi
Koncert nr 4 G-dur RV 435 na flet Traverso, orkiestrę i basso continuo
– Allegro
– Largo
– Allegro

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE