Informacje

Alicja Zając otrzymała rekordową ilość głosów

Alicja Zając zastąpi w Senacie RP swojego tragicznie zmarłego męża Stanisława, który zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. W okręgu krośnieńsko-przemyskim, w którym odbyły się wybory uzupełniające, uzyskała rekordową ilość głosów. Na kandydatkę Prawa i Sprawiedliwości zagłosowało prawie 270 tysięcy osób.

Alicja Zając. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Alicja Zając, senator RP (PiS).
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Partia Jarosława Kaczyńskiego już od wielu lat cieszy się ogromnym poparciem mieszkańców Podkarpacia, czego wyrazem była znacząca wygrana kandydata Prawa i Sprawiedliwości w pierwszej turze wyborów prezydenckich. Zaskoczeniem dla wszystkich był jednak wynik niedzielnych wyborów uzupełniających do Senatu w okręgu krośnieńsko-przemyskim. Alicja Zając do objęcia mandatu senatorskiego po swoim mężu potrzebowała jedynie jednego głosu, a dostała ich prawie 270 tysięcy!

Z wielką satysfakcją przyjęłam mój rekordowy wynik w wyborach uzupełniających do Senatu. Wynik, którego nie oczekiwałam, ale to zaangażowanie wyborców i ta życzliwość, którą doświadczałam w trakcie tych kilku ostatnich tygodni pozwalała oczekiwać dobrego wyniku. Natomiast myślę, że wiele osób jest zaskoczonych aż tak dużym wynikiem. Nigdy chyba w dotychczasowej historii wyborów do Senatu w naszym okręgu nie było tak dużej liczby głosującej. Mimo, że niektórzy mówią, że tylko był jeden kandydat. A może właśnie musimy się zastanowić nad tym, żeby nie mnożyć ilości kandydatów, tylko w momencie tworzenia list do Senatu partie zgłaszały osoby, które są przygotowane do tej pracy, gwarantują dobrą współpracę z elektoratem, co jest niezmiernie ważne. – powiedziała Alicja Zając.

To blisko sześciokrotnie więcej głosów, niż w wyborach uzupełniających do Senatu w 2007 roku udało się zdobyć Stanisławowi Zającowi (wówczas głosowało na niego 40 993 osoby).

Chciałem serdecznie pogratulować Alicji Zając, która została senatorem z okręgu krośnieńsko-przemyskiego, zdobywając rekordową ilość głosów bo 270 tysięcy. Jest to większa ilość głosów niż kandydat Bronisław Komorowski zdobył w wyborach prezydenckich. Również Prawo i Sprawiedliwość na terenie województwa podkarpackiego, jak i w powiecie jasielskim osiągnęło bardzo dobry wynik. W powiecie jasielskim 63,5 procent. Najlepiej wyborcy głosowali w gminie Brzyska (73,71 procent). W pozostałych gminach PiS zdobył wszędzie, poza Krempną, wynik powyżej 60 procent. Jesteśmy z tego wyniku zadowoleni. – powiedział Witold Lechowski, wicestarosta jasielski.

Głosów mogło być więcej, ale aż 60 999 wyborców w całym okręgu (ponad 18 procent spośród głosujących) wrzuciło do urn nieważne głosy.

Różne są tego przyczyny. Mamy wiele sygnałów. Złożony był nawet protest ze strony Prawa i Sprawiedliwości, że członkowie komisji wyborczych pytali głosujących czy znają kandydata do Senatu, jeżeli nie znają to nie muszą głosować. Niektórzy nie lubią oddawać głosu na osobę jedyną na liście, czasem chcą mieć wybór. Być może ktoś mnie nie znał, nie lubi oddawać głosu na osoby nieznane. To jest w tej chwili trudno powiedzieć. Trzeba byłoby zapytać każdego z tych wyborców osobno. Myślę, że tych przyczyn, że oddawano głosy nieważne, było wiele. – podkreśla Alicja Zając.

Po objęciu mandatu senatora będzie musiała zrezygnować z funkcji przewodniczącej Rady Powiatu Jasielskiego. Na to stanowisko klub Prawa i Sprawiedliwości będzie chciał desygnować radną Annę Nigborowicz ze Święcan.

Mamy dwóch wiceprzewodniczących z Platformy Obywatelskiej, Prawo i Sprawiedliwość miało funkcję przewodniczącego. Tradycją w powiecie jasielskim jest tak, że to stanowisko zajmują kobiety, więc dla uporządkowania spraw i dla tego, żeby było ładnie, będzie kobieta zgłaszana. Pani Ania jest długoletnią radną, była wiceprzewodniczącą. – mówi.

Nowa pani senator nie ma jeszcze sprecyzowanych planów co do tego, w jakich stałych komisjach będzie zasiadała. Wyklucza natomiast udział w pracach Komisji Obrony Narodowej, którym przewodniczył Stanisław Zając. Jak podkreśla, jej praca w Warszawie będzie ukierunkowana w szczególności na rzecz okręgu wyborczego, z którego otrzymała zaufanie mieszkańców.

Nigdy nie uciekałam od swoich stron. Zawsze mówiłam, że słowa „Roty” są dla mnie bardzo bliskie: „nie rzucim ziemi skąd nasz ród”. Mój ród pochodzi z niedalekiego Liwocza zarówno ze strony mamy jak i ojca. Ja tutaj dla tych stron pracuję i dalej będę pracować. Natomiast funkcja wymaga częstszych pobytów w Warszawie i z tej funkcji muszę wywiązać się należycie. Na pewno będę tutaj w terenie, a przez okres, kiedy będzie prowadzona jeszcze kampania przed drugą turą wyborów, będę chciała być w wielu miejscach, podziękować wyborcom za zaufanie i prosić ich również o zaufanie Jarosławowi Kaczyńskiemu i o poparcie jego kandydatury. – zaznaczyła Alicja Zając.

Wybory uzupełniające do Senatu odbyły się w niedzielę również w okręgu płockim i katowickim. Uroczyste zaprzysiężenie nowych parlamentarzystów 2 lipca.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

Biografia Alicji Marii Zając:

Urodzona 26 czerwca 1953 r. we Wrocławiu jako córka Józefa i Anny Sołtys. Od 1954 r. mieszka w Jaśle. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej nr 3 naukę kontynuowała w Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle (1968-1972). Studiowała na Uniwersytecie Wrocławskim (1972-1977). Ukończyła go ze stopniem magistra biologii.

Pracowała zawodowo na różnych stanowiskach w służbach ochrony środowiska w województwach: rzeszowskim, krośnieńskim i podkarpackim (1977-1995). W latach 1996-2001 była ekspertem w Radzie Nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Aktywnie działa w strukturach Polskiego Czerwonego Krzyża. W latach 2001-2005 pełniła funkcję prezesa Zarządu Rejonowego PCK w Jaśle. Jako jedyny reprezentant Podkarpacia zasiadała w Krajowej Radzie Reprezentantów PCK. Od października 2005 r. jest prezesem Podkarpackiego Zarządu Okręgowego PCK w Rzeszowie.

Reaktywowała pierwsze w czasach powojennych bale charytatywne w Jaśle (1998, 1999, 2000, 2002, 2004 i 2006).

Członek NSZZ „Solidarność”. Należała do Zjednoczenia Chrześcijańsko – Narodowego. Przez dwie kadencje pełniła funkcję przewodniczącej Krajowego Sądu Zjednoczenia.

W 2006 r. kandydowała w wyborach samorządowych z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Została wybrana radną Rady Powiatu Jasielskiego. Od 8 XII 2006 r. pełni funkcję przewodniczącej Rady Powiatu. Jest członkiem Komisji Społecznej i Komisji Rozwoju i Promocji Powiatu. Przewodnicząca Powiatowej Rady Zatrudnienia.

Wdowa, dzieci: Agnieszka – adwokat i Wojciech – prawnik, pracownik Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi i Odznaką Honorową PCK III i II Stopnia, Srebrną Odznaką „Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej”.

SŁOWA KLUCZOWE