Sport | rekreacja | turystyka

Czarnym Jasło wybiły setne urodziny (foto)

Klubowi piłkarskiemu Czarni Jasło stuknęło sto lat. Z tej okazji odbyły się uroczystości jubileuszowe, nad którymi honorowy patronat sprawował prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Grzegorz Lato, który osobiście przyjechał do Jasła, by złożyć gratulacje działaczom związkowym, trenerom i zawodnikom oraz uhonorować ich odznaczeniami za wkład w rozwój polskiej piłki nożnej. Niewiele rodzimych klubów może poszczycić się tak bogatą historią, jak nasz miejscowy zespół.

Rocznicowe obchody rozpoczęła msza święta odprawiona w jasielskiej Farze. Potem w strugach deszczu zaproszeni goście w asyście Miejsko-Kolejowej Orkiestry Dętej przeszli pod budynek Kina Syrena (dawna siedziba Towarzystwa Sportowego „Sokół”), gdzie burmistrz miasta Maria Kurowska wraz z prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej Grzegorzem Lato odsłonili okolicznościową tablicę „pamięci założycieli, sportowców, trenerów, działaczy i kibiców w rocznicę 100-lecia istnienia JKS Czarni Jasło 1910-2010”. Poświęcenia dokonał proboszcz parafii św. Stanisława BM ksiądz Tadeusz Paszek.

Głównym punktem uroczystości była akademia w Jasielskim Domu Kultury, na której licznie zgromadzili się: władze państwowe, samorządowe, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, sponsorzy, byli prezesi, członkowie zarządu, trenerzy oraz piłkarze, którzy podczas stu lat istnienia klubu tworzyli tą historię, którą dzisiaj wspólnie świętowano.

Historia winna być pielęgnowana w kolejnych latach, przez następne pokolenia naszych biało-czarnych młodych zawodników oraz sympatyków. Klub nasz, pomimo wielu przeciwności losu, trwa po dziś dzień. Raz bywało gorzej, raz lepiej, nieraz tragicznie. Nie zniszczyła go wojna, a w jego przetrwaniu pomogli ludzie kochający sport, a w szczególności Czarnych poświęcając swój czas, środki finansowe. Dbali o to, aby nasz klub istniał i trwał po dzień dzisiejszy. Dlatego w imieniu obecnego zarządu klubu, trenerów, zawodników oraz swoim własnym składam serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że doczekaliśmy się tak pięknego jubileuszu. – powiedział Marcin Węgrzyn, prezes klubu JKS Gamrat Czarni 1910 Jasło.

Prezes klubu powiedział również, że „każdy jubileusz skłania do refleksji i próby bilansu, do spojrzenia w przeszłość” i zaapelował do obecnych na sali gości.

Zróbmy wszystko, aby nasz klub istniał przez kolejne lata, rósł w siłę, rozwijał się, szkolił młodzież, zwyciężał. Naprawdę trzeba niewiele, abyśmy wspólnie mogli zacząć budować nową historię klubu i aby klub nasz mógł przeżywać kolejne awanse sportowe, jak również święcić zwycięstwa w rozgrywkach ligowych oraz pucharowych. – dodał.

Minutą ciszy i zadumy uczczono pamięć działaczy związanych na co dzień z klubem, m.in. honorowego prezesa Stanisława Zająca, Ryszarda Konopki, Andrzeja Bernackiego, Jana Rudego i wielu innych.

W kolejnej części bogatą historię klubu zaprezentował jeden z działaczy Józef Wojnarowicz. Inicjatorem powstania Czarnych Jasło był lwowski klub o tej samej nazwie.

Nasz klub nie ma na swoim koncie wielkich spektakularnych sukcesów, ale to jemu w naszej małej jasielskiej ojczyźnie przypadła wielka, aczkolwiek nie zawsze doceniana rola łącznika wszystkich środowisk: od robotnika, przez młodzież kształcącą się, po inteligencję i menedżerów życia gospodarczego. Jednym w zależności od predyspozycji przypadała rola zawodników, innym organizatorów życia sportowego. A wokół nich powstała wielka wspólnota podmiotów i osób wspierających, rzesza sympatyków i kibiców związanych z klubem na dobre i na złe. Nazwa zaś klubu, którego od zawsze integralnym składnikiem jest nazwa miasta, odgrywa ważną rolę w budowie wizerunku miasta Jasła w kraju i za granicą. – opowiadał Józef Wojnarowicz.

Przez cały czas wyświetlany był film dokumentujący najważniejsze losy Czarnych Jasło, który przygotował sekretarz klubu Marek Machowski.

Honorowy patronat nad jubileuszem objął prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej. Grzegorz Lato wręczył klubowi Złotą Odznakę Honorową PZPN.

Chciałem serdecznie podziękować za zaproszenie mnie na tak wspaniałą uroczystość, jaką jest setna rocznica istnienia klubu JKS Czarni Jasło. Chciałem przede wszystkim pogratulować wszystkim działaczom, trenerom, zawodnikom i życzyć im dalszych sukcesów nie tylko w pracy z młodzieżą, sukcesów sportowych, ale też w pracy zawodowej. Nie ukrywam, że jako mały chłopak też punktowałem szlify grając w drużynie juniorskiej Stali Mielec, ale mam dla państwa przykrą wiadomość – zawsze wygrywałem. Życzę wam, żeby w tym klubie byli następni wychowankowie, którzy będą reprezentowali naszą Ojczyznę nie tylko na mistrzostwach świata czy Europy, ale i w ligach ekstraklasy. Życzę jeszcze raz wszystkiego najlepszego. – życzył Grzegorz Lato.

Z kolei w swoim przemówieniu burmistrz Jasła podkreślała dobrą współpracę na linii miasto, a klub piłkarski Czarni Jasło, jednocześnie deklarując dalszą pomoc finansową dla zespołu.

Muszę przyznać, że moja współpraca z prezesem Marcinem Węgrzynem jest bardzo dobra, jak również z prezesami innych klubów. Powstała zresztą rada sportu za mojej kadencji, która wyznacza nam kierunki rozwoju sportu. Świętujemy dzisiaj stulecie piłki, tego wspaniałego klubu, ale jednocześnie nie zapominamy, że te zainteresowania są bardzo różne i idą w bardzo różnych kierunkach, więc staramy się w całości ten sport w naszym mieście rozwijać, ale oczywiście ze szczególnym uwzględnieniem klubu JKS Czarni. Nie może być inaczej, skoro mamy drużynę z tak piękną tradycją. Pragnę pogratulować wszystkim wspaniałej działalności. Pragnę się pokłonić jako władze miasta Jasła tym wszystkim ludziom, którzy doprowadzili do tego, że mamy się czym poszczycić w Polsce. – powiedziała Maria Kurowska.

Na uroczystości do Jasła przyjechał też były wieloletni zawodnik klubu, a dzisiaj jedna z czołowych postaci polskiej sceny politycznej, poseł na Sejm RP Jarosław Gowin (Platforma Obywatelska). Z sentymentem wspominał lata, kiedy stał w bramce Czarnych.

Przez wiele lat ten skrawek przestrzeni przy ulicy Śniadeckich to było dla mnie najważniejsze miejsce na świecie. Muszę powiedzieć, że nic lepszego mi się nie mogło przydarzyć niż to, że mogłem uprawiać sport i do dzisiaj jestem dumny z tego, że jestem z Jasła, że mogłem reprezentować barwy takiego klubu jak Czarni Jasło. Ten sport, te lekcje sportu to jest coś, co przydaje mi się do dzisiaj. To była najwspanialsza szkoła. Przydaje się to także w polityce. Nie chodzi o to, że się nauczyłem kopać po kostkach. Nie, chodzi o to, że sport to jest lekcja poświęcenia. Nauczyłem się „gryźć trawę”, nauczyłem się grać zespołowo, nauczyłem się przezwyciężać ból, wysiłek, czasami cierpienia, nauczyłem się smaku zwycięstwa i goryczy porażki. Nauczyłem się też szacunku do przeciwników. – mówił Gowin.

Życzenia, okolicznościowe listy oraz pamiątkowe grawertony i puchary z okazji stulecia Czarnych Jasło złożyli także na ręce prezesa klubu Marcina Węgrzyna: wicemarszałek województwa podkarpackiego Bogdan Rzońca, prezes Małopolskiego Związku Piłki Nożnej w Krakowie Ryszard Niemiec, prezes Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Krośnie Jan Ciupka, wicestarosta jasielski Witold Lechowski, Podkarpackie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych w Rzeszowie, OKS Sobniów Jasło, Sandecja Nowy Sącz, Pogoń Lwów, prezes ZEW Solina Myczkowce Józef Folcik, prezez Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego Józef Biernacki oraz klub piłkarski Czuwaj Przemyśl.

Prezes Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Krośnie Jan Ciupka wręczył też Marcinowi Węgrzynowi pamiątkowy puchar z okazji awansu Czarnych Jasło do czwartej ligi podkarpackiej w sezonie 2009/2010.

Po okolicznościowej akademii odbyło się spotkanie towarzyskie, a o godzinie 17-tej na stadionie przy ulicy Śniadeckich 15 rozegrano towarzyski mecz pomiędzy seniorami drużyn Czarnych Jasło, a Pogonią Lwów. Spotkanie zakończyło się wygraną Jaślan 4:3.

O historii klubu i jego bieżących sprawach można poczytać na oficjalnej stronie: www.czarnijaslo.pl .

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

Podczas akademii odznaczeni zostali:

Pamiątkowym medalem 90-lecia Polskiego Związku Piłki Nożnej:
Marek Bukowski, Andrzej Czajka, Józef Folcik, Robert Hap, Krzysztof Paryś, Jerzy Węgrzyn, Marcin Węgrzyn, Zdzisław Żmigrodzki, Ryszard Żuławski.

– – –

Odznaką honorową Polskiego Związku Piłki Nożnej:
– brązową: Marek Dyląg, Julian Jachym, Paweł Kasprzyk,
– srebrną: Roman Gogosz, Maria Karamon, Anatol Nowosielski, Józef Rydarowicz, Ryszard Tuleja, Józef Turczak, Józef Wojnarowicz,
– złotą: Zbigniew Karamon, Adam Kozak, Tadeusz Rojkowski, Jerzy Szindler, Marian Zawiliński, Jacek Zdun.

– – –

Honorową Odznaką Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej
– srebrną: Tadeusz Kutyna, Wiesław Nigborowicz,
– złotą: Dariusz Bernacki, Stanisław Dyląg, Tadeusz Frączek, Eugeniusz Kordyś, Kazimierz Kosiba, Wiesław Ridinger, Waldemar Stadnicki, Andrzej Sokołowski, Józef Wojnarowicz

– –

Medalem z okazji stulecia klubu Czarni 1910 Jasło:

Wiesław Bazan, Andrzej Bieńkowski, Zenon Borys, Edward Chmura, Andrzej Czajka, Ryszard Czerniakowski, Andrzej Data, Stanisław Dyląg, Marian Dzięglewicz, Józef Folcik, Jarosław Gowin, Andrzej Hendrzak, Wojciech Lubo, Aleksander Karamon, Adam Kmiecik, Jan Kruczak, Józef Krzywonos, Marian Kuczaj, Maria Kurowska, Grzegorz Lato, Witold Lechowski, Krzysztof Libuszowski, Andrzej Matusiewicz, Zbigniew Myśliwiec, Edward Nazgowicz, Ryszard Niemiec, Ryszard Pabian, Krzysztof Paryś, Janusz Rak, Bogdan Rzońca, Grzegorz Schabiński, Jerzy Węgrzyn, Marcin Węgrzyn, Jan Wierdak, Józef Wojnarowicz, Mieczysław Zając, Andrzej Zawiliński, Jan Zawiliński, Marian Zawiliński,

– –

Odznaką „Zasłużony dla klubu Czarni Jasło”:
Wiesław Bazan, Jan Betlej, Zdzisław Betlej, Jacek Boczkowski, Krzysztof Bołos, Zenon Borys, Maciej Bugacki, Marek Budnik, Marek Bukowski, Wacław Bukowski, Władysław Cetnarowicz, Janusz Chmiel, Krystyna Chorąży, Edward Chruszcz, Andrzej Czajka, Grzegorz Czeluśniak, Renata Czekańska, Krzysztof Czekański, Ryszard Czerniakowski, Urszula Czyżowicz, Jerzy Daniło, Andrzej Data, Marek Dyląg, Stanisław Dyląg, Marian Dzięglewicz, Zofia Dzięglewicz, Marian Dziobek, Józef Folcik, Tadeusz Frączek, Leszek Garbacik, Stanisław Gądek, Marek Gbyl, Edward Gierut, Krzysztof Godek, Edward Gogosz, Paweł Gogosz, Piotr Gogosz, Roman Gogosz, Jarosław Gowin, Janusz Gozdecki, Robert Hap, Marian Hałubicki, Julian Jachym, Dariusz Janusz, Irena Kapała, Aleksander Karamon, Paweł Kasprzyk, Maria Karamon, Zbigniew Karamon, Adam Kmiecik, Eugeniusz Kordyś, Piotr Kowalski, Adam Kozak, Jan Kruczak, Tadeusz Kukowski, Maria Kurowska, Tadeusz Kutyna, Witold Lechowski, Władysław Lechowski, Kazimierz Leśniak, Krzysztof Libuszowski, Tomasz Lignarski, Adam Łyszczek, Marek Machowski, Krystyna Mechler, Marek Myśliwiec, Zbigniew Myśliwiec, Edward Nazgowicz, Bronisław Niżnik, Tomasz Niżnik, Edward Nocleg, Anatol Nowosielski, Wacław Ochałek, Ryszard Pabian, Krzysztof Paryś, Ryszard Piskorowski, Robert Podkulski, Zdzisław Przysztasz, Aleksander Radzik, Andrzej Rączka, Wiesław Ridinger, Tadeusz Rojkowski, Andrzej Rumiński, Bogdan Rumiński, Józef Rydarowicz, Jan Ryś, Bogdan Rzońca, Artur Sadzikowski, Jerzy Szindler, Stanisław Skała, Andrzej Sokołowski, Lidia Stadnicka, Waldemar Stadnicki, Antoni Styczyński, Marek Szajna, Robert Szerląg, Adam Szpak, Antoni Szpak, Teresa Szpak, Janusz Tomaszewski, Ryszard Tuleja, Józef Turczak, Andrzej Uchman, Antoni Wanat, Jerzy Węgrzyn, Marcin Węgrzyn, Leszek Wierzgacz, Mieczysław Wiśniowski, Józef Wojnarowicz, Jan Woś, Zofia Woś, Hanna Zagumna, Lech Zagumny, Mieczysław Zając, Marcin Zarudzki, Andrzej Zawiliński, Jan Zawiliński, Marian Zawiliński, Jacek Zdun, Zdzisław Żmigrodzki, Ryszard Żuławski.

SERWIS FOTO:

SŁOWA KLUCZOWE