Informacje

Dramatyczna walka z żywiołem w Kołaczycach

Po gwałtownych opadach deszczu, które późnym popołudniem przeszły nad naszym regionem, doszło do podniesienia się poziomu wód w lokalnych potokach. Dramatyczna sytuacja panuje w tej chwili w gminie Kołaczyce, gdzie z podtopionych domów strażacy musieli ewakuować kilkanaście osób.

Całkowicie zablokowana jest w tej chwili droga krajowa nr 73. W Kołaczycach, w okolicy „młyna”, na drogę wylał niewielki potok, który urwał fragment pobocza. Jezdnia jest w tym miejscu podmyta i grozi zawaleniem. Zagrożona jest też linia energetyczna. Z pobliskich domów strażacy musieli ewakuować mieszkańców i ich dobytek. W akcji ratowniczej bierze udział kilka zastępów z JRG PSP Jasło oraz Ochotniczych Straży Pożarnych.

Ruch w kierunku Tarnowa jest w tej chwili nie możliwy. Policjanci kierują pojazdy na Rondzie Solidarności w Jaśle na objazdy.

Trudna sytuacja panuje w całej gminie Kołaczyce, gdzie wylały niewielkie na co dzień potoki. Nadmiaru wody nie wytrzymały też rowy melioracyjne. Podtopionych zostało wiele gospodarstw w praktycznie wszystkich miejscowościach gminy. Największy dramat przeżywają w Bieździedzy i Bieździadce, gdzie potrzebna była ewakuacja mieszkańców kilku posesji. Nieprzejezdna jest też droga w kierunku Lubli. Niewielki strumyk zniszczył całkowicie drogę „na Rzym” w Sowinie.

Jeśli tak dalej poleje deszcz, to wszystkie domy nad potokiem Bieździadka, około stu, może być ewakuowanych. – mówi Małgorzata Salacha, burmistrz Kołaczyc.

Burmistrz Kołaczyc apeluje do mieszkańców okolicznych gmin o pomoc.

Najbardziej byliby nam potrzebni ludzie, którzy by nam worki ładowali. W Kołaczycach jest taka baza, gdzie ładujemy do worków i później rozwozimy po miejscowościach. – apeluje Małgorzata Salacha.

I dodaje: – Nawet największe miejscowości, jak Kołaczyce, kiedy nikt nie spodziewał się, to w centrum woda pływa. Są prognozy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej z Krakowa, że taka woda może zalać Kołaczyce raz na pięćset lat, więc to jest chyba pięćsetletnia woda, bo niedawno takie mapki przeglądałam.

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE