Informacje

Ewakuacja Gądek i Rafinerii w Jaśle!

W dniach 3, 4 czerwca doszło ponownie do intensywnych opadów deszczu na terenie Jasła i powiatu jasielskiego. W powiecie jasielskim wprowadzony został stan pogotowia przeciwpowodziowego. Na wszystkich rzekach przepływających przez Jasło zostały przekroczone stany ostrzegawcze. Stan wód ciągle rośnie. Wystąpiły podtopienia domów i budynków gospodarczych.

Obecnie podtopione są ulice: Sobniowska, Graniczna, Kolejowa, Prusa, Konarskiego, Tischnera, Dolna, Piłsudskiego, Przemysłowa, Podzamcze, Krakowska, Stawna, Konopnickiej, Hankówka i Rzemieślnicza.

Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego natychmiast podjęło działania zmierzające do ograniczenia skutków podtopień; Skierowano jednostki OSP na osiedla Górka Klasztorna, Hankówka i Ulaszowice. Jednostki te działają na terenie osiedli zabezpieczając zabudowania workami z piaskiem. Przy ul. Sobniowskiej Straż Miejska zabezpiecza i umacnia workami z piaskiem wał przy stawie. Na bieżąco prowadzony jest monitoring stanu wód na rzekach oraz danych meteorologicznych. Ogłoszony jest całodobowy dyżur Burmistrza Jasła na potrzeby zarządzania kryzysowego.

W działaniach biorą udział Jednostki OSP z Jasła, Hankówki, Niegłowic, Brzyszczek, Żółkowa, oraz Straż Miejska, Państwowa Straż Pożarna i Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalonej.

Gwałtownie przybierają wody na jasielskich rzekach.

Stan Wisłoki na odcinku Żółków – Liwocz wynosi obecnie 376 cm, stan alarmowy przekroczony o 26 cm. Wisłoka w Krajowicach; stan wody 557 cm, stan alarmowy przekroczony o 107 cm. Ropa w Topolinach; stan wody wynosi 604 cm, stan alarmowy przekroczony o 224 cm. Jasiołka na ul. Kazimierza Wielkiego, stan 499, stan alarmowy przekroczony o 79 cm.

Wiadomość z ostatniej chwili; Burmistrz Miasta Jasła w związku z zagrożeniem powodziowym wydała zarządzenie o ewakuacji mieszkańców Osiedla Rafineria i Osiedla Gądki w mieście Jaśle. Zarządzenie weszło w życie w dniu dzisiejszym (4 czerwca o godz. 8.00 ).

(UMJ)

SŁOWA KLUCZOWE