Informacje

Jutrzenka Championem!

Likierowa Jutrzenka 2009 z winnicy Golesz w Jaśle uznana została za najlepsze wino w swojej kategorii podczas 19. edycji międzynarodowego konkursu Vinoforum, który w tym roku odbywał się w czeskiej Ostrawie.

Roman Myśliwiec z synem. Fot. Mariusz Kapczyński
Roman Myśliwiec z synem.
Fot. Mariusz Kapczyński

To kolejny już sukces właścicieli winnicy Golesz. W ub. r., w słowackim Trenczynie, likierowe Cuvée Golesz 2008 zdobyło srebrny medal. Teraz potwierdzili swoją pozycję czołowych producentów win likierowych w środkowej Europie.

Bardzo mnie ucieszył międzynarodowy sukces podkarpackiej Jutrzenki, wyhodowanej przez Romana Myśliwca,  która powoli wyrasta na „narodową” polską odmianę winorośli – mówi Wojciech Bosak z Polskiego Instytutu Winorośli i Wina,  degustator i sędzia winiarski. – Ta świetna odmiana godna jest bowiem szerszej promocji, a po Vinoforum paru morawskich winiarzy pytało już o możliwość zakupu sadzonek, gdyż chcieliby produkować z niej wina! A to znaczy więcej, niż wszelkie słowa pochwały – podkreśla Bosak.

Sukces win likierowych nie był zaskoczeniem. – Nasze winogrona mają świeży, owocowy smak i wysoką kwasowość, która jest niezbędna dla wysokiej jakości win likierowych – komentuje Roman Myśliwiec.

Roman i Bartłomiej Myśliwiec, w swojej winnicy, nadal pracują nad kolejnymi krzyżówkami, które wzbogacą dobór uprawianych w Polsce odmian.

Dosłownie setne części punktu zabrakło do brązowych medali dwóm winom z winnicy Spotkaniówka w Połomi koło Rzeszowa oraz dwóm innym winom z winnicy Golesz.

Jestem zbudowany wynikiem, tym bardziej, ze to moje pierwsze wina – mówi Krzysztof Kotowicz, właściciel Spotkaniówki. –  Zdecydowaliśmy się dać wina na konkurs by poddać je ocenie fachowców, bo we własnym gronie oceny mogą być subiektywne. Wysokie noty tym bardziej cieszą i są dużą motywacją do starań o coraz lepsze wyniki w przyszłości.

Brązowy medal zdobyło czerwone wytrawne wino Regent 2009 z winnicy Uniwersytetu Jagiellońskiego w Łazach, koło Bochni.

Ewa Wawro
Stowarzyszenie Winiarzy Podkarpacia

SŁOWA KLUCZOWE