Sport | rekreacja | turystyka

Już w najbliższą sobotę piłkarskie święto w Jaśle

Będzie co świętować, bo miejscowy klub sportowy Gamrat Czarni Jasło obchodzi w tym roku jubileusz stulecia powstania.


Konferencja prasowa klubu: prezes Marcin Węgrzyn. Z tyłu Krzysztof Paryś.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Obchody rozpoczną się o godzinie 9-tej uroczystą mszą świętą w Kościele Farnym. Po niej nastąpi przemarsz głównymi ulicami miasta pod budynek Kina Syrena (dawna siedziba Towarzystwa Sportowego „Sokół”), gdzie nastąpi odsłonięcie tablicy upamiętniającej jubileusz stulecia powstania klubu. O godzinie 11-tej zaplanowano okolicznościową akademię w Jasielskim Domu Kultury, która ma potrwać około trzy godziny.

Podczas spotkania zostanie zaprezentowany film dokumentujący najważniejsze wydarzenia w historii klubu, będą też przemówienia oficjeli oraz wręczenie okolicznościowych odznaczeń dla zasłużonych działaczy, przyznanych przez Polski Związek Piłki Nożnej, Podkarpacki Związek Piłki Nożnej i sam klub. Po zakończeniu odbędzie się spotkanie towarzyskie zaproszonych gości, na którym będzie poczęstunek, można będzie dokonać wpisu do księgi gości. Każdy otrzyma też pamiątkowe gadżety związane ze stuleciem Czarnych Jasło.

O godzinie 17-tej na stadionie przy ulicy Śniadeckich 15 odbędzie się mecz towarzyski seniorów naszego klubu z Pogonią Lwów.

Założycielem klubu Czarni Jasło był Stanisław Adamski, wiceprezes klubu Czarni Lwów. Klub Czarni Lwów na dzień dzisiejszy nie istnieje, a ponieważ Pogoń Lwów reaktywowała się to wysłaliśmy takie zaproszenie, które zostało przyjęte. W międzyczasie byliśmy my we Lwowie, dwa tygodnie temu. Zostaliśmy tam bardzo mile przyjęci i myślę, że zostanie nawiązana jakaś dalsza dłuższa współpraca między naszymi klubami. – mówi Krzysztof Paryś, wiceprezes Czarnych Jasło.

Drugą część jubileuszu zaplanowano na 26 czerwca. O godzinie 14-tej na klubowym stadionie rozpocznie się „Piknik ze stulatkiem”, podczas którego zostanie rozegrany trójmecz oldbojów drużyn: Czarni Jasło, Wisłoka Dębica i Sandecja Nowy Sącz. Dla sympatyków przewidziana jest loteria z gadżetami klubowymi i nie tylko.

Cała impreza potrwa około pięciu godzin. Na dzień dzisiejszy mamy przygotowane około 1000-1500 gadżetów. W większości są to gadżety związane z naszym klubem, czyli mini-koszulki, proporczyki, koszulki meczowe w takich jakich występuje w tej chwili pierwszy zespół, odznaki, długopisy, szaliki, kalendarze. Prócz tego jeszcze mamy gadżety od firm, które w jakiś sposób sponsorują nasz zespół. Od sponsora strategicznego firmy Gamrat mamy dużą ilość gadżetów i od innych firm, które nas wspomagają. – podkreśla Paryś.

Pierwotnie na jubileusz do Jasła mieli przyjechać oldboje Wisły Kraków.

Byliśmy na etapie długich rozmów, gdzie wszystko wskazywało na to, że Wisła przyjedzie, a w ostatecznym rachunku, gdzie już było bardzo blisko, panowie się wycofali. Stwierdzili, że mają za daleko do Jasła i nie są w stanie przyjechać. Udało nam się namówić oldbojów Sandecji Nowy Sącz. Jest to też stuletni klub i zaprzyjaźniony z naszymi kibicami, ma takie same barwy klubowe. Udało się to jakoś dopiąć i ten trójmecz się odbędzie. – mówi Marcin Węgrzyn, prezes klubu Czarni Jasło.

Głównym punktem pikniku ma być towarzyski mecz pomiędzy seniorami naszego zespołu, a ekstraklasową Polonią Bytom.

Pewnie wielu ludzi się zastanawia, dlaczego Polonia Bytom i co ma wspólnego z Czarnymi Jasło. Ma dużo wspólnego. U nas w klubie trenerem był Michał Matias, trener reprezentacji Polski i również Polonii Bytom. Także ten pan połączył swoją osobą nasze klubu i chcieliśmy nawiązać trochę do tej historii, dlatego zaprosiliśmy Polonię. Poszły też zaproszenia do Cracovii Kraków i Korony Kielce. Tam niestety nie uzyskaliśmy żadnych odpowiedzi pomimo nacisku telefonicznego z naszej strony. Nikt nie podchodził rozsądnie do tematu, a Polonia Bytom zaoferowała się i bardzo fajnie te rozmowy przebiegały. Myśleliśmy, że jak się uda potwierdzić wszystkie te trzy zespoły to byśmy sobie zagrali tydzień po tygodniu, żeby kibiców ucieszyć trochę piłką ekstraklasową, ale niestety stało się, jak się stało, że nie bardzo byli zainteresowani grą. – powiedział Marcin Węgrzyn.

Kibice, którzy będą chcieli zobaczyć swoją drużynę w akcji, będą musieli w pierwszy dzień obchodów (19 czerwca) zapłacić za wstęp 10 złotych. Miłą niespodzianką będzie to, że każdy z nich zamiast tradycyjnego biletu otrzyma na pamiątkę szalik w biało-czarnych barwach klubowych. Każdy, kto nabędzie taki szalik, zapłaci tylko pięć złotych za wstęp na drugi dzień jubileuszu (26 czerwca).

Władzom klubu sen z powiek spędza obecny stan murawy na stadionie.

Będzie ciężko, żeby płyta stadionu wyglądała tak, jak przed tą tragedią, która nas dostrzegła, ale na pewno MOSiR będzie stawał na wysokości zadania i będą wszystko robić, aby naprawić. Woda stała na stadionie dwa dni. Ciężko będzie, ale rozegrać będziemy musieli te zawody, bo już jest tak daleko to wszystko posunięte, że nie można tego odwołać. – podkreśla Węgrzyn.

Prezes zapewnia nas też, że do soboty na stadionie zostaną zamontowane nowe krzesełka w miejscu starych, drewnianych ławek.

W Jaśle zagości Grzegorz Lato

Uroczystości stulecia Czarnych Jasło objął honorowym patronatem prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Grzegorz Lato. Były reprezentant Polski już zapowiedział swój udział w jubileuszu.

Zaproszenia skierowaliśmy również do wielu ludzi ze środowiska piłkarskiego, jak również władz państwowych. Na dzień dzisiejszy nie jesteśmy w stanie potwierdzić, kto oprócz Grzegorza Laty na tych naszych obchodach będzie. Z takich ludzi, którzy w światku sportu działają, potwierdził Ryszard Niemiec prezes Małopolskiego Związku Piłki Nożnej, ma być konsul generalny z Lwowa Grzegorz Opaliński. Prócz tego zaproszenia poszły do kilku osób z dźwięcznym nazwiskiem i mamy nadzieję, że nas tutaj zaszczycą swoją obecnością. – mówi prezes klubu.

Sponsorem strategicznym obchodów są Zakłady Tworzyw Sztucznych Gamrat S.A. na czele z prezesem Andrzejem Czajką. Firma jest też na co dzień głównym sponsorem klubu. Ponadto jubileusz wsparli finansowo: Urząd Miasta w Jaśle, Urząd Marszałkowski oraz prywatne firmy: GEOSAT Kraków Wiesław Bazan, Trans-Wiert Jasło Zbigniew Myśliwiec, PNiG Jasło Jan Kruczak, Gazownia Jasielska Andrzej Data, TEGEL Jasło Krzysztof Libuszowski, CONFECTION Jasło Jan Wierdak, Jerzy Węgrzyn.

Bardzo serdecznie chciałbym tym wszystkim firmom i instytucjom podziękować za okazaną pomoc, bo wiadomo, że jest to duże przedsięwzięcie, piękny jubileusz, ale bez pomocy władz, prezesów tych firm na pewno nie bylibyśmy w stanie go zorganizować. Chcielibyśmy, żeby ten jubileusz wypadł bardzo ładnie, bo klub na to zasługuje. Sto lat istnienia, pomimo różnych przeciwności losu, przetrwał i trwa po dzień dzisiejszy. – dodaje Marcin Węgrzyn.

Portal regionalny terazJaslo.pl jest jednym z partnerów medialnych jubileuszu.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE