Kultura | rozrywka | edukacja

Literacki Atlas Świata

Samodzielne wykonanie modnej indyjskiej biżuterii, zabawnych afrykańskich zwierzaków z masy solnej  i włoskich ozdób z makaronu. Ze skorupek jaj stworzenie wielkiej arabskiej mozaiki, malowanie na kamieniach tybetańskich znaków oraz wspólne wykonanie mikołajkowych prezentów. Poza tym tańce integracyjne z całego świata, warsztaty plastyczne, wesołe krzyżówki, śmieszne quizy, konkursy i turnieje.

Fot. MBP w Jaśle
Fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle

To tylko wybrane gry i zabawy, w których uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów podczas zajęć „Literacki Atlas Świata”. Cykl zajęć łączących edukację z zabawą zorganizowany  w roku szkolnym 2009/2010 przez Oddział dla Dzieci i filie MBP w Jaśle cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród młodych jaślan. Przeprowadzonych zostało przeszło sto spotkań, w trakcie których bibliotekarze z MBP w Jaśle starali się poprzez różnego rodzaju wycieczki, spotkania, warsztaty oraz gry i zabawy pogłębić i uatrakcyjnić przekazywanie wiedzy o wielu państwach świata – ich historii, geografii, kulturze i obyczajach. Przybliżone zostały sylwetki sławnych dla danego narodu ludzi, osiągnięcia poszczególnych krajów w różnych dziedzinach oraz ciekawostki.

Poznanie państwa było jednocześnie okazją do przybliżenia literatury dziecięcej i młodzieżowej danego kraju. Hans Christian Andersen, Astrid Lindgren, bracia Grimm, Lewis Carroll, Clive Staples Lewis, Vaclav Čtvrtek, Tove Jansson, Miguel Cervantes to tylko niektóre nazwiska znanych pisarzy, których fragmenty książek były czytane podczas zajęć. Wycieczki do Wielkiej Brytanii, Rosji, Hiszpanii czy Meksyku zachęcały do zajęć plastycznych. W pracowniach francuskich impresjonistów powstały niepowtarzalne obrazy, w Grecji z gipsu wykonane  zostaną  wazy dla bogów z Olimpu, w Danii Andersen zachęci dzieci do wykonania kolorowych wycinanek z papieru. Dzieci malowały również wojowników – Wikingów, z pasków bibuły powstały tancerki flamenco, a z kolorowego papieru – Meksykanin i Indianka. Bibliotekę zdobiły również wykonane przez dzieci  kolorowe chińskie smoki i węże.

Bezpłatne zajęcia w czasie  ferii, wakacji i roku szkolnego organizowane są przez Miejska Bibliotekę Publiczną w Jaśle już od 14 lat. Tego rodzaju spotkania z dziećmi to najlepsza promocja biblioteki i czytelnictwa w środowisku lokalnym. Większość z uczestników  po spotkaniach zwracała i wypożyczała kolejne książki, przeglądała młodzieżowe czasopisma oraz korzystała z bezpłatnego dostępu do Internetu.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE