Kultura | rozrywka | edukacja

Magia żywego słowa

O tym jak dobry Josza mógł zostać cesarzem, co można uszyć ze starej kamizelki oraz gdzie można znaleźć największy na ziemi kotlet schabowy opowiadał uczniom z jasielskich szkół podstawowych oraz z dzieciom ze SP w Roztokach podczas niezwykłych warsztatów „Baju –baju” Michał Malinowski.

Fot. MBP w Jaśle
Fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle

Michał Malinowski jest pomysłodawcą i założycielem w Konstancinie – Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści – Muzeum Sztuki Opowiadania, pierwszego w świecie muzeum całkowicie poświęconego tradycjom ustnym i nieuchwytnemu dziedzictwu kulturowemu.

Warsztaty „Baju Baju” z opowiadaczem baśni, bajek i opowieści zorganizowane zostały 2 czerwca 2010 roku przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczym w Jaśle w ramach IX Ogólnopolskim Tygodniu Głośnego Czytania Dzieciom.

Michał Malinowski przybył do Jasła w szacie Opowiadacza Historii, by młodych jaślan poddać czarowi starodawnych baśni i uwieść magią żywego przekazu. Ważne jest by dzielić się swoją historią. Każdy z Was nosi w sobie własną, ciekawą i niepowtarzalna historię. Podzielcie się nią z innymi – zachęcał uczestników spotkania.

Podczas spotkania uczniowie poznali arkany tworzenia, wyboru i opowiadania historii. Największy odzew wzbudziła historia krawca Zyg Dzik Myk – dzieci niecierpliwie usiłowały odgadnąć zakończenie i żywo reagowały na każdy zwrot akcji. Po wysłuchaniu kilku historii z różnych stron świata uczniowie mieli okazję sami stać się bajarzami. Odważni ochotnicy stanęli przed swoimi kolegami i koleżankami by snuć swoje barwne i niezwykłe opowieści.

Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Twórcy, Słowa, Obrazy”, który realizowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE