Kultura | rozrywka | edukacja

Nuty Chopina w jasielskiej bibliotece

11 czerwca 2010 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle gościła Izabellę Klebańską – autorkę kilku książek dla dzieci poświęconych muzyce i instrumentom. Pisarka jest absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi, autorką scenariuszy programów telewizyjnych dla dzieci i młodzieży. Ponadto pisze piosenki i w niezwykle przystępny i wesoły sposób popularyzuje muzykę wśród najmłodszych.

Spotkanie z Izabelą Klebańską. Fot. MBP w Jaśle
Fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle

Izabela Klebańska odwiedziła Jasło w ramach akcji „Z książką na walizkach” – IV Podkarpackich Spotkań pisarzy z młodymi czytelnikami. Tegoroczna edycja „Z książką na walizkach” zorganizowana została pod hasłem „Muzyka rozwija wyobraźnię”.

Dla jasielskich uczniów I. Klebańska przygotowała spotkanie zatytułowane „Nuty Chopina”, związane z trwającym Rokiem Chopinowskim. W trakcie niezwykle żywiołowego spotkania dzieci poznały biografię Fryderyka Chopina oraz miały możliwość zapoznania się z fragmentami jego najsłynniejszych utworów muzycznych. Polonezy, mazurki i kujawiaki odtwarzane były z płyty oraz – ku wielkiemu zadowoleniu uczestników spotkania – grane przez autorkę na skrzypcach.

Publiczność miała możliwość wykonania „muzycznych oklasków” oraz zatańczenia z pisarką poloneza oraz kujawiaka. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się również co łączy matkę kompozytora z naszą najsłynniejszą biegaczka narciarską oraz dlaczego trzy krowy nie zrobiły muzycznej kariery.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE