Informacje

Osuwisko zagraża pięciu domom przy ulicy Mickiewicza

W jednej części miasta trwa wielkie sprzątanie po wielkiej wodzie, a w innej dramat kilkudziesięciu mieszkańców. Ich domom zagrażają osuwiska, które uaktywniły intensywne opady deszczu. Sytuację na bieżąco monitoruje powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego.

Zagrożonych jest pięć budynków przy ulicy Mickiewicza. Sytuacja jest w tej chwili dramatyczna, bo osuwisko powiększa się z prędkością jednego metra na godzinę. Od rana mieszkańcy wywożą stamtąd swój dobytek: meble, sprzęty i inne wartościowe rzeczy, patrząc bezradnie na niszczycielską siłę żywiołu.

„Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w tym momencie nie jest w stanie udzielić żadnej pomocy. Tego procesu nikt wstrzymać nie potrafi i jedyne co można zrobić, to zakazać na ten moment użytkowania obiektu, który jest zagrożony tym, że może osunąć się” – powiedział na antenie TVN24 Kazimierz Stahl z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Jaśle.

Cały czas sytuacja jest monitorowana również przez Państwową Straż Pożarną.

„W tej chwili działania jednostek straży pożarnej polegają na tym, żeby ostrzec mieszkańców i w miarę możliwości ich ewakuować. To jest zrobione w stosunku do pięciu budynków, które bezpośrednio znajdują się w pobliżu osuwiska.” – mówił st. bryg. Wiesław Latoszek, komendant powiatowy PSP w Jaśle.

Na osiedlu Gądki rozpoczęto też uszczelnianie wału przeciwpowodziowego, który po decyzji wojewody podkarpackiego został rozkopany na długości około pięciu metrów, aby woda z podtopionych ulic znalazła szybsze ujście do rzeki Ropy. Synoptycy zapowiadają na najbliższe dni kolejne opady deszczu, które mogą spowodować nadejście trzeciej fali powodziowej.

W poniedziałek akcja dezynfekcji gospodarstw utrzymujących zwierzęta, przez które przeszła fala powodziowa.

W celu przeprowadzenia skutecznych działań dezynfekcyjnych koniecznym jest przygotowanie pomieszczeń poprzez usunięcie błota i szlamu naniesionego przez wodę oraz umycie wodą. Akcja będzie prowadzona sukcesywnie na podstawie analizy ryzyka oraz kolejności zgłoszeń w przygotowanych do działań dezynfekcyjnych pomieszczeniach. – informuje Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Jaśle.

Zgłoszenia można kierować bezpośrednio w siedzibie Inspektoratu przy ulicy Floriańskiej 92 w Jaśle lub telefonicznie: (013) 446 43 21, 601 653 724 lub 609 793 079.

We wtorek od godziny 9 obok Urzędu Miasta w Jaśle ma stacjonować mobilne biuro PZU, w którym będzie można zgłosić szkodę, złożyć dokumenty, dokonać rozliczenia i uzyskać niezbędne informacje.

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE