Kultura | rozrywka | edukacja

Ruszyła Lokomotywa pełna atrakcji!

Już po raz dziewiąty Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle aktywnie włączyła się w organizowanie Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Prowadzona przez Fundację ABCXXI akcja ma przypominać rodzicom o tym, jak ważne dla rozwoju dziecka jest głośne czytanie.

Cała Polska czyta dzieciom. Fot. MBP w Jaśle
Fot. MBP w Jaśle

Na tegoroczną inaugurację Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle przygotowała dla dzieci szczególnie wiele atrakcji. Dzięki temu, 31 maja 2010 roku mimo brzydkiej pogody w jasielskiej bibliotece było gwarno i baaaaardzo wesoło.

Główną z atrakcji inauguracji IX OTCD były ekologiczne warsztaty czerpania papieru prowadzone przez grupę ART.PAPIER z Gliwic. Warsztaty „Papier z papieru, czyli magiczny recykling” zorganizowane ze środków finansowych Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Jaśle poświęcone były tematyce recyklingu. Zajęcia, w których udział wzięło przeszło 200 młodych jaślan miały interaktywną formę pozwalającą uczestnikom nie tylko biernie obserwować pokaz, ale również samodzielnie wyczerpać kartkę papieru oraz pisać gęsim piórem. Każdy uczestnicy warsztatów otrzymał własnoręcznie wykonany certyfikat potwierdzający zdobycie nowych umiejętności i zapoznanie się z tematyką z zakresu ekologii.

Na warsztatach zobaczyłam w jaki sposób z opakowań po sokach i mleku oraz makulatury można wytwarzać nowy papier. W pralce pod wpływem wody i mieszania rozpuszczona została makulatura. Tak uzyskana masa przelana została do drewnianej kadzi, skąd sitem czerpaliśmy masę i odciskamy ją w prasie – opowiadała Ola ze SP nr 4 w Jaśle.

Z kadzi sitem i ramką nabrałam masę złożoną z wody i celulozy. Następnie masę trzeba było wyłożyć na filcowe przekładki – dzięki temu moja kartka jest gładka. Potem za pomocą specjalnej, zabytkowej praski Pani prowadząca warsztaty pomogła mi pozbyć się nadmiaru wody z papieru. Teraz jedynie muszę wysuszyć moją kartkę – tak wykonane przez siebie czynności relacjonowała z kolei właścicielka świeżo wyczerpanej kartki ze SP nr 1 w Jaśle.

W trakcie spotkanie nie zabrakło oczywiście głośnego czytania „Lokomotywy” J. Tuwima. Jasielskim przedszkolakom i uczniom szkół podstawowych wiesz Tuwima czytali: Sekretarz Miasta Jasła – Józef Bajorek i Piotr Chojecki z radia Via oraz przedstawiciele sponsorów: Andrzej Józefczyk (Karpacka Spółka Gazownictwa sp. z o.o. w Tarnowie Oddział Zakład Gazowniczy w Jaśle), Gertruda Miętus (Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A., Gazownia Jasielska), Piotr Handzel (Dyrektor Oddziału Banku PEKAO S.A. w Jaśle), Barbara Wątroba (Piekarnia Jana Wątroby).

Każdy uczestnik inauguracji otrzymał książeczkę od sponsorów imprezy.

___________________________________________________________

Do kampanii społecznej „Cała Polska Czyta Dzieciom” Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle włączyła się w 2001 roku i sześciokrotnie została nagrodzona przez Fundację ABC XXI za najlepiej przeprowadzone cykle imprez w Ogólnopolskim Tygodniu Głośnego Czytania: Statuetką (2003 r.), Medalem (2004 r.) oraz Super Statuetką (2005 i 2006 2008, 2009 r.).

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE