Kultura | rozrywka | edukacja

Subtelny świat Hamady – wystawa malarstwa w Galerii JDK

„Moje przestrzenie” to tytuł wystawy malarstwa Kazimierza Hamady, którą do końca bieżącego miesiąca można zwiedzać w Galerii Jasielskiego Domu Kultury. Wtorkowy (8 bm.) wernisaż zgromadził liczne grono jasielskich koneserów sztuki.

Wernisaż wystawy Kazimierza Hamady. Fot. JDK
Wernisaż wystawy Kazimierza Hamady.
Fot. Jasielski Dom Kultury

Na wystawie można obejrzeć kilkadziesiąt płócien z ostatnich kilku lat. – Głównym wątkiem jego malarstwa są pejzaże, często z elementami architektury. Wiele z nich to pejzaże Pogórza, Beskidu Niskiego, także okolice rodzinnego Jasła. Prace Kazimierza Hamady prezentowane były na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych, ale dzisiejsza jest pierwszą wystawą artysty w rodzinnym mieście – mówiła Krystyna Kasprzyk, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury, przybliżając gościom wernisażu postać i twórczość Kazimierza Hamady, architekta, którego drugą wielką pasją jest malarstwo.

Kazimierz Hamada urodził się w 1954 r. w Jaśle. Ukończył Wydziału Architektury na Politechnice Krakowskiej. Tematem jego pracy dyplomowej, obronionej w 1980 roku był „Zespół mieszkaniowy Jasło południe”. Jest laureatem kilku konkursów architektonicznych. Do ważniejszych koncepcji architektonicznych i urbanistycznych, których był współprojektantem zaliczone zostały m.in. centrum muzyki w Krakowie, Radio Kraków, zespół usługowo-konferencyjny z hotelem w Krakowie, kompleks Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie oraz Centrum Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową i Ich Rodzinom w Krakowie – Prokocimiu. Malarstwem zainteresował się jeszcze na studiach, a od 15 lat tworzy bardzo intensywnie. Uprawia głównie olej, lubi pracować w plenerze. W 1989 roku otrzymał od Ministerstwa Kultury i Sztuki status twórcy. Pierwszą indywidualną wystawę miał w 2004 roku w Piwnicy przy Dominikańskiej w Krakowie, potem przyszły kolejne, w innych krakowskich galeriach. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą (w Europie, USA i Kanadzie).

Od kilku lat myślałem o wystawie w Jaśle. Stąd pochodzę, chciałem mieć tutaj wystawę i cieszę się, że jest – powiedział Hamada, wyznając, że poważnie wahał się, czy wystawy nie przełożyć ze względu na powódź, która dotknęła tysiące jaślan. Ostatecznie przekonała go Anna Brożyna, główna organizatorka wystawy – Jestem naprawdę wzruszony tak sympatycznym przyjęciem. Przyznam, że w Krakowie wystawiając w galeriach, tak sympatycznego przyjęcia do tej pory chyba nie doświadczyłem.

Wystawa Kazimierza Hamady miała wpisywać się w planowane na 19-20 czerwca w Dni Jasła. – Oczywiście Dni Jasła odwołaliśmy, bo trudno się cieszyć, kiedy ludzi wokół spotkało tyle nieszczęścia. Myślę, że te środki, które były przeznaczone na koncerty zużyjemy na wsparcie dla nich. Niemniej myślę, że ta wystawa będzie się cieszyła dużym powodzeniem, tak jak wszystkie dotychczas prezentowane w JDK wystawy artystów, którzy są z Jasłem związani – stwierdziła Krystyna Kasprzyk.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE