Kultura | rozrywka | edukacja

To już dwadzieścia lat współpracy między muzeami w Jaśle i Trebiszowie (foto)

W jasielskim Muzeum Regionalnym można oglądać wystawę malarstwa słowackiego artysty Stefana Bubana. Ekspozycję przygotowano z okazji dwudziestolecia współpracy między naszą placówką, a Vlastivednym Muzeum w Trebiszowie.

Jest to już 38 wystawa w dorobku obu instytucji.

Zaczynaliśmy w 1991 roku od zaprezentowania u siebie nawzajem kultury ludowej. Wszystko zaczyna się od korzeni, więc pierwsze to były wystawy strojów ludowych, ceramiki, wszystkiego tego, co jest związane z etnografią szeroko rozumianą. Oni pokazywali nam stroje ludowe i wszystko, co jest związane z kulturą ludową Zemplina, ponieważ ich kraina etnograficzno-geograficzna to jest Zemplin, która m.in. słynie z uprawy winorośli i produkcji Tokaju. A my natomiast prezentowaliśmy tam kulturę ludową Pogórza, czyli naszego regionu etnograficznego. Później doszły wystawy z innych dziedzin, m.in. z zakresu sztuki. Pokazywaliśmy naszych współczesnych plastyków i malarstwo dawne z naszych zbiorów. – mówi Alfred Sepioł, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle.

Stefan Buban (ur. 1932) jest artystą profesjonalnym. Ukończył studia na wydziale sztuki w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Preszowie oraz na wydziale sztuk pięknych Fakultetu Pedagogicznego Uniwersytetu J.A. Komeńskiego w Bratysławie. To już jego druga indywidualna wystawa w jasielskim muzeum. Tym razem na ekspozycji zgromadzono około trzydziestu prac.

Stefan Buban to jest taki artysta można powiedzieć współczesny pomimo, że starszy wiekiem, ale to jest artysta, który ciągle poszukuje. Gdy prześledzi się obrazy z ostatnich dwudziestu lat to widać, że on ma takie pewne okresy, że kolorystyka tych obrazów się zmienia. Obecnie artysta skupia się na abstrakcji, ale był takim postmodernistą też i malował też malarstwo rodzajowe, portrety. Z tym, że one były zawsze przekształcone. Dlatego mi się wydaje, że to malarstwo się podoba. One jest takie nietypowe po prostu. – opowiada dyrektor.

O jego wyjątkowym talencie świadczą liczne prestiżowe nagrody, m.in. Złota Plakieta na II Międzynarodowym Festiwalu Współczesnego Malarstwa w San Remo we Włoszech (1990), nagroda Europejskiej Komisji ds. Kultury na II Biennale d’Arte il De Nittis w Barlete we Włoszech (2003). Jest też niezwykle popularny w swoim rodzinnym kraju.

W Trebiszowie w różnych miejscach, nawet w restauracjach, urzędach, u osób prywatnych, jest malarstwo pana Bubana. Oni doceniają to malarstwo i jego jako osobę i szczycą się nim. To jest człowiek, który promuje tamto miasto, region. – zaznacza Sepioł.

Z okazji jubileuszu współpracy jasielskie Muzeum Regionalne prezentuje w Trebiszowie swoją kolekcję 46 zegarów pochodzących z XVIII do początku XX wieku. Są wśród nich zegary kominkowe, stołowe, latarniowe, zegar typu „cartel” oraz różnego typu zegary ludowe – „szwarcwaldzkie”.

Przy okazji się pochwalę, że będąc w Trebiszowie nasze muzeum zostało uhonorowane dwoma wyróżnieniami. Burmistrz miasta Trebiszowa i rada miejska wyróżniła nas najbardziej zaszczytną nagrodą. To jest taka plakieta, która przedstawia fronton kasztelu w Trebiszowie, w którym mieści się muzeum. Na górze jest herb miasta. Takie samo wyróżnienie dostało miasto Jasło. My, oprócz tego, dostaliśmy specjalny dyplom i figurkę z brązu przedstawiającą pegaza autorstwa Jana Leszko. To jest znany rzeźbiarz, też profesjonalista zawodowiec z Trebiszowa. To jest nagroda muzeum w Trebiszowie dla naszego muzeum właśnie na jubileusz dwudziestolecia współpracy. Myśmy też przywieźli takie różne upominki, m.in. taki szklany wazon ze specjalnym grawerunkiem. – podkreślił Alfred Sepioł.

Wystawę „Przemiany. Malarstwo Stefana Bubana” będzie można oglądać do końca lipca.

Myślę, że osoby, które interesują się sztuką współczesną, szczególnie malarstwem i tymi kontaktami między Jasłem a Trebiszowem znajdą czas i w jakiś pochmurny, deszczowy dzień zajrzą do muzeum, tą wystawę zobaczą i przy okazji jakieś ulotne druki, katalog czy też pocztówki od nas zabiorą na pamiątkę jako ślad po tej wystawie i po tym jubileuszu dwudziestolecia. – dodaje dyrektor.

Muzeum Regionalne przy ulicy Kadyiego 11 jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-14:30 oraz w soboty i niedziele w godz. 10:00-14:00. Więcej informacji o placówce na stronie internetowej: www.muzeum.jaslo.pl.

SERWIS FOTO:

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE