Informacje

Utalentowany reżyser w Foluszu

Kontynuując idee spotkań z ciekawymi i znanymi ludźmi mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Foluszu mieli okazję poznać reżysera, scenarzystę, absolwenta Wydziału Radia i Telewizji na Uniwersytecie Śląskim im. Krzysztofa Kieślowskiego Marcina Maziarzewskiego.

Fot. DPS w Foluszu
Fot. archiwum DPS w Foluszu

W ramach tego projektu w 2009 roku mieszkańcy spotkali się z Tomaszem Nowotarskim, podróżnikiem, który opłynął Ziemię żaglowcem, oraz z księdzem Kardynałem Franciszkiem Macharskim w Krakowie.

Do Domu Pomocy Społecznej w Foluszu Pan Marcin przybył na zaproszenie Dyrektora Rafała Gużkowskiego.

Podczas spotkania z mieszkańcami reżyser zaprezentował swój dyplomowy film „Brzydkie słowa”, opowieść o człowieku zmagającym się z własnymi ograniczeniami w budowaniu relacji społecznych . Głównym bohaterem jest Piotr, realizator dźwięku, cierpiący na zespół Tourette’a – rzadką chorobę objawiającą się m.in. mimowolnym wykrzykiwaniem przekleństw i wyzwisk.

Mieszkańcy z wielkim zaciekawieniem śledzili losy głównego bohatera utożsamiając jego chorobę o podłożu neurologicznym z własną niepełnosprawnością. Projekcja została nagrodzona gromkimi brawami,
a wrażenia po jego obejrzeniu były bardzo pozytywne – „To bardzo dobrze zrobiony film, bardzo mi się podobał aktor, który znakomicie odegrał swoją rolę” mówi Pani Jadwiga.

Po zakończonej projekcji odbyło się spotkanie mieszkańców z Marcinem Maziarzewskim, podczas którego podopieczni Domu poznali kulisy powstawania filmu, a także podzielili się własnymi doświadczeniami aktorskimi
z planu filmu „Nikifor – moje drugie imię”.

Reżyser dziękując za życzliwość, której doświadczył w Foluszu powiedział „ … jestem pod ogromnym wrażeniem prowadzonej w ośrodku terapii”.

Film powstał pod opieką prof. Jerzego Stuhra, nagrodzony został m.in. „Złotą Kijanką” za zdjęcia na Festiwalu Plus Camerimage 2009 oraz Złotą KANewkę na XI Festiwalu Kina Amatorskiego i Niezależnego KAN 2010. W rolach głównych występują: Grzegorz Mielczarek (Piotr), Magdalena Kumorek (Kasia).

(DPS w Foluszu)

SŁOWA KLUCZOWE