Kultura | rozrywka | edukacja

Wspólna zabawa połączyła jaślan

Tysiące mieszkańców Jasła i najbliższych okolic wypełniły w niedzielne (30 maja) popołudnie jasielski rynek. Wszystkich przyciągnęła możliwość prawdziwie rodzinnej, dobrej zabawy w duchu chrześcijańskim. Rozpoczęła ją piękna modlitwa, którą poprowadził ks. Andrzej Sroka, inicjator zorganizowania imprezy.


Cieszę się, że tworzy się w Jaśle nowa tradycja, tradycja szanowania rodziny i myślenia o niej – mówiła burmistrz Jasła Maria Kurowska, otwierając piknik – Bardzo chciałabym, aby w Jaśle były dobre, szczęśliwe rodziny, bo tylko rodzina jest właściwym środowiskiem życia i rozwoju człowieka (…). Chciałabym też, aby nasze miasto Jasło stanowiło jedną kochającą się i szanującą rodzinę.

Przez cały piknik na jasielskim rynku panował bardzo przyjazny, ciepły klimat. Występy artystyczne przedszkolaków i uczniów jasielskich szkół gorąco oklaskiwali zarówno ich rówieśnicy, jak i dorośli. Dodatkową nagrodą dla małych artystów były słodycze i napoje. Najmłodsi mogli pobawić się na kilkumetrowej, nadmuchiwanej zjeżdżalni i w plastikowym basenie wypełnionym kolorowymi piłeczkami. Były też stoiska z balonikami, małą gastronomią oraz cukrowa wata – smakołyk wszystkich pokoleń i oblegana od początku do końca imprezy loteria fantowa (wszystkie losy pełne). Dochód z loterii został przeznaczony na działalność katolickich formacji młodzieżowych z I LO w Jaśle: Chóru „Soli Deo” i Szkolnego Koła Caritas.


Scena ustawiona na rynku nie opustoszała ani na moment od godz. 15 do 22. Po występach przedszkolaków i uczniów jasielskich szkół, którzy przygotowali specjalne programy artystyczne, zaprezentowały się dzieci i młodzież biorąca udział w zajęciach tanecznych i muzycznych odbywających się w Jasielskim Domu Kultury. Wystąpili soliści: Marcin Kosiński, Gabriela Smyka i Hubert Reczek oraz zespół dziecięcy „Dominanta” i trio wokalne w składzie: Joanna Strach, Angelika Zagórska, Marzena Spólnik. Furorę zrobiły pokazy zespołu hip-hopowego „R-Revolution” i trzech tańczących breakdance chłopców. Po młodzieży z JDK wystąpił zespół ewangelizacyjny „Pora Wiatru” działający przy I LO, a następnie chór „Soli Deo” I LO w Jaśle. O godzinie 20. przyszedł czas na gwiazdę wieczoru – popularny zespół folkowy „Krywań” z Zakopanego. Artyści z Podhala bawili publiczność nie tylko muzyką i śpiewem, ale również kabaretowymi dowcipami. O godz. 22. na scenie znów pojawił się chór „Soli Deo” i ks. Andrzej Sroka, który modlitwą równie piękną jak na rozpoczęcie, zakończył piknik. Imprezę zamknęła burmistrz Maria Kurowska w towarzystwie dyrektor JDK Krystyny Kasprzyk, która zaprosiła jaślan na kolejne imprezy plenerowe organizowane przez JDK.

II Piknik Rodzinny został sfinansowany z programu edukacyjno-profilaktycznego „Zachowaj trzeźwy umysł”, mającego na celu przeciwdziałanie wszelkim patologiom społecznym.

Piknik rodzinny jest jedną z form odciągania ludzi od alkoholu i wszelkiego rodzaju używek. Tego typu imprezy, niealkoholowe mają pokazywać, jak można radośnie, pięknie spędzać czas w gronie rodziny i przyjaciół – powiedziała burmistrz Maria Kurowska – Ponadto jaślanie są jedną wielką rodziną. Chcemy, aby ta rodzina integrowała się, a piknik był dniem spotkań wszystkich ze wszystkimi. Bardzo się cieszę, że mieszkańcy naszego miasta tak licznie odpowiedzieli na naszą propozycję, że było tak dużo ludzi i taka radosna atmosfera.

Myślę, że nie ma lepszej profilaktyki uzależnień jak dobrze zorganizowany wypoczynek, taniec, śpiew, zabawa. Jak widać, dzieciaki, młodzież bez dodatkowego dopingu objawiają radość i wspaniale się bawią. Doskonale bawią się też ich rodzice i dziadkowie – stwierdził ks. Andrzej, dziękując burmistrz Marii Kurowskiej i jej współpracownikom za pomoc w pozyskaniu środków na organizację pikniku.

II Piknik Rodzinny – Dzień Matki, Ojca i Dziecka został zorganizowany w ramach kampanii profilaktycznej „Zachowaj trzeźwy umysł” przez Burmistrza Miasta Jasła, Jasielski Dom Kultury i I Liceum Ogólnokształcące w Jaśle.

(JDK)

Back to top button