Kultura | rozrywka | edukacja

30-lecie pracy twórczej Mieczysława Burdy w jasielskim muzeum (foto)

Mieczysław Burda, członek nieformalnej grupy jasielskich plastyków „Plaja”, obchodzi w tym roku trzydziestolecie pracy twórczej. Z tej okazji Muzeum Regionalne przygotowało jubileuszową wystawę, na której prezentowane są prace z różnych okresów życia artysty, jego artystyczne zainteresowania i fascynacje. Ekspozycję można zwiedzać do 18 sierpnia.

Mieczysław Burda (ur. 1960 r.) swoje dzieciństwo i młodość spędził w Osobnicy (gmina Jasło), gdzie mieszka do dzisiaj. Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. Obecnie prowadzi pracownię reklamy i zajmuje się renowacją obiektów sakralnych. Od trzydziestu lat bierze czynny udział w jasielskim środowisku artystycznym. Ma za sobą kilkanaście wystaw indywidualnych i zbiorowych, m.in. w Jaśle, Gorlicach, Krośnie, Żaganiu i Trebiszowie (Słowacja).

Na retrospektywnej wystawie w jasielskim muzeum prezentowanych jest ponad 150 obrazów i obrazków artysty.

Są różnych formatów, od takich miniaturowych do dużych. Jako niespecjalista od malarstwa określam to malarstwo jako symboliczne. Jest tu wiele symboli. Mnie się wydaje, że poprzez te symbole artysta chce powiedzieć o sobie, a także o tym, co go fascynuje: przede wszystkim drugi człowiek. On pokazuje swoje wnętrze, swoje przemyślenia na różne tematy. – mówi Alfred Sepioł, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle.

W katalogu do wystawy czytamy: „Prezentowane na wystawie prace ukazują autora jako człowieka niezwykle wrażliwego, zafascynowanego ludźmi oraz światem przyrody i dostrzegającego piękno w każdym przejawie rzeczywistości jaka go otacza. Swoje wewnętrzne doznania wyraża w sztuce, którą tworzy z wielką pasją i zaangażowaniem, obnażając przed odbiorcami własne artystyczne wnętrze pełne tajemnic i znaków zapytania”.

Jubilat pozostawia też widzowi otwartą wyobraźnię. – Autor sobie nie życzył, żeby nie podpisywać tych obrazów, bo każdy z widzów może w tym danym obrazie zobaczyć. – podkreśla Sepioł.

To już piąta ekspozycja, którą w tym roku przygotowało jasielskie Muzeum Regionalne. – Jedna jest aktualnie na Słowacji, a to jest druga wystawa plastyczna. Prezentujemy autora jasielskiego i to jest dla nas bardzo ważne, bo chcemy przede wszystkim pokazywać artystów miejscowych w naszym muzeum. My od początku istnienia naszego muzeum staramy się pokazywać autorów jasielskich z tym, że gdzieś od około dziesięciu lat weszliśmy w bliższy kontakt z jasielskimi plastykami. Były wystawy zbiorowe, gdzie kilku artystów razem pokazywało swoje prace. Teraz stawiamy głównie nacisk na to, żeby jednak organizować wystawy indywidualne. One jednak więcej mówią o autorze. – powiedział dyrektor.

Wystawę malarstwa Mieczysława Burdy będzie można oglądać do 18 sierpnia. Serdecznie zapraszamy do placówki muzealnej przy ulicy Kadyiego 11, od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-14:30 oraz soboty i niedziele w godz. 10:00-14:00.

SERWIS FOTO:

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE