Kultura | rozrywka | edukacja

600-lecie Bitwy Grunwaldzkiej (zapowiedź)

W całej Polsce organizowane są obchody 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem. W Jaśle uroczystości zaplanowane zostały w miejscu symbolicznym – pod Pomnikiem Grunwaldzkim na Górce Klasztornej.

Wybór miejsca obchodów nawiązuje do liczącej wiele dziesiątków lat jasielskiej tradycji, by pod tym pomnikiem czcić pamięć polskich patriotów i narodowych rocznic. Pomnik Grunwaldu na Górce Klasztornej, dawnej Miejskiej Górze, gdyby przetrwał w swej pierwotnej postaci, miałby dziś równo sto lat. Nieistniejący już obelisk odsłonięty został w lipcu 1910 roku w 500-lecie grunwaldzkiego zwycięstwa.

Miejsce budowy pomnika też nie było przypadkowe; tutaj w 1846 roku Austriacy rozbili atak powstańców na prochownię garnizonu. Aż do II wojny światowej pod pomnikiem odbywały się patriotyczne uroczystości z udziałem jaślan, po czym w 1944 roku monument legł w gruzach pod gradem pocisków czołgowego działa. Staraniem i pracą jasielskich kolejarzy pomnik został odbudowany w 1949 roku, ponownie stając się miejscem obchodów państwowych uroczystości.

Nawiązując do stuletniej tradycji obchodów narodowych rocznic, Burmistrz Miasta Jasła zaprasza jaślan do udziału w obchodach 600-lecia zwycięstwa pod Grunwaldem. Uroczystości uświetni koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Miejskiej.


(UMJ)

SŁOWA KLUCZOWE