Kultura | rozrywka | edukacja

Festiwal Folkloru Karpat 2010. Cały dochód będzie przeznaczony na rzecz powodzian

Już w najbliższą niedzielę w Trzcinicy koło Jasła odbędzie się VII Międzynarodowy Festiwal Folkloru Karpat. W konkursie o statuetkę „Karpackiego Grajka” wystartuje szesnaście kapel polskich i zagranicznych. Cały dochód z Festiwalu zostanie przekazany na rzecz powodzian.

Zapowiedź wydarzenia
(Kliknij, aby powiększyć)

Festiwal, który odbędzie się w Trzcinicy, miejscowości, w której odkryto osadę z XX w. p.n.e. zwaną przez archeologów „Karpacką Troją”, już od wielu lat przyciąga do gminy Jasło rzesze miłośników karpackiego folkloru. Unikalną cechą imprezy jest to, że występom kapel muzycznych towarzyszy wystawa i targi sztuki ludowej, a smakowitą „atrakcję” stanowi zawsze tradycyjne chłopskie jadło.

Ideą festiwalu jest ocalenie i podtrzymywanie zanikających tradycji ludowych takich jak: rzemiosło, sztuka ludowa, kuchnia regionalna, stroje i muzyka karpacka. Kultywowanie i upowszechnianie bogactwa folkloru karpackiego odbywać się będzie poprzez udział i prezentację twórczości zespołów ludowych polskich i zagranicznych. – mówią organizatorzy Festiwalu.

Głównym punktem Festiwalu jest konkurs kapel ludowych o statuetkę „Karpackiego Grajka”, zaprojektowaną przez Jana Wojtasa z Przysiek. Najlepszy zespół może liczyć też na nagrodę pieniężną w wysokości tysiąca złotych oraz upominek od sponsora. Za drugie miejsce przewidziana jest nagroda pieniężna w wysokości 700 złotych oraz upominek, natomiast za trzecie nagroda w wysokości 500 złotych oraz upominek. Z kolei wszystkie kapele otrzymują nagrody pocieszenia , upominki oraz zwrot kosztów dojazdu w wysokości 300 złotych.

W tym roku na scenie trzcinickiego Festiwalu pojawi się dziesięć kapel krajowych: „Mała Ziemia Suska”, „Błankowiany”, „Spod Kicek”, „Bukowianie”, „Akcent”, „Warzanie”, „Kapela Roztoka”, „Bachórzanie”, „Rodzinna Kapela Kurasiów”, „Kremenaros” oraz sześć zagranicznych: „Grajcar” i „Bukóń” (Czechy), „Makovica” i „ŽUŠ Lipany” (Słowacja), „Mocne Bojki” (Ukraina) oraz „Corul de horitoare din Sapaia” (Rumunia).

Ich występy będzie oceniało profesjonalne jury w składzie: Aleksandra Szurmiak-Bogucka – etnomuzykolog, Jolanta Danak-Gajda – etnomuzykolog, Tadeusz Łopatkiewicz – etnograf, Jerzy Dynia – etnomuzykolog oraz Jadwiga Adamczyk. W trakcie obrad jury odbędzie się recital Katarzyny Brody – Firla oraz koncert miejscowej kapeli „Trzcinicoki”.

O godzinie 17-tej odbędzie się aukcja charytatywna, z której dochód przeznaczony zostanie na pomoc powodzianom.

Serdecznie zapraszamy w niedzielę 11 lipca do Trzcinicy koło Jasła. Początek Festiwalu o godzinie 13-tej na stadionie obok Kościoła. Wstęp wolny!

Portal regionalny terazJaslo.pl objął patronatem medialnym VII Międzynarodowy Festiwal Folkloru Karpat.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE