Informacje

„Karpacka Troja” online!

Ruszyła nowa odsłona oficjalnej strony internetowej Skansenu Karpacka Troja w Trzcinicy. Start witryny został opóźniony ze względu na powódź, która dotkliwie zniszczyła skansen na początku czerwca. W najbliższym czasie na stronie pojawiać się będą, obok informacji o projekcie, przede wszystkim newsy dotyczące postępów w usuwaniu skutków kataklizmu oraz przygotowywania placówki do otwarcia.


Zrzut ekranowy witryny karpackatroja.pl.
(Kliknij w obrazek, aby przejść do strony)

Nowe oblicze oficjalnej strony internetowej miało mieć swoją premierę na początku czerwca, jednak ze względu na powódź, która nawiedziła region 4 czerwca 2010 r. start witryny został opóźniony. W ostatnim czasie pod adresem www.karpackatroja.pl znaleźć można było galerię zdjęć prezentującą Karpacką Troję zalaną przez wody rzeki Ropy. Temat powodzi na trwałe wpisał się jednak w historię skansenu wobec czego w ramach nowej strony zdecydowano się na stworzenie specjalnej zakładki poświęconej temu smutnemu wydarzeniu. Tam też w dalszym ciągu można zobaczyć wspomnianą galerię zdjęć.

Strona internetowa Karpackiej Troi została przygotowana zgodnie z przewodnią ideą towarzyszącą powstaniu Skansenu, zakładającą połączenie przeszłości ze współczesnością. Zbudowana została w oparciu o 6 działów tematycznych, z których jeden jest działem tymczasowym przeznaczonym wyłącznie do informowania o przyszłym otwarciu obiektu. Obecnie dział zawiera jedynie informację o przełożeniu imprezy, jednakże na bieżąco będzie on rozbudowywany o wszelkie informacje z nią związane, zwłaszcza o te najważniejszą czyli nową datę wydarzenia.

Pozostałe działy koncentrują się na opisie Skansenu, prezentacji planowanej działalności, dostarczeniu turystom niezbędnych wskazówek praktycznych oraz przekazywaniu mediom najważniejszych informacji dotyczących wydarzeń i działalności Karpackiej Troi.

Niezwykle ciekawym narzędziem jest dział „Trzcinica kiedyś”, w którym w przystępny sposób zaprezentowano przeszłość grodziska wykorzystując narzędzia graficzne, zdjęcia i syntetyczne opisy poszczególnych kultur zamieszkujących niegdyś Karpacką Troję.

W ramach strony prowadzony będzie także „Dziennik Karpackiej Troi”, stanowiący nietypową formę aktualności prezentującą najważniejsze wydarzenia mające miejsce w skansenie widziane oczyma pracowników placówki. Dziennik przeznaczony jest dla każdego, kto zechce dowiedzieć się jak wygląda Karpacka Troja „od kuchni”. Wpisy w dzienniku pojawiać się będą za każdym razem, gdy w skansenie wydarzy się coś, o czym warto napisać nieco szerzej i nieco innym językiem niż w standardowych aktualnościach. Bez wątpienia takich wydarzeń w najbliższej przyszłości nie będzie brakować.

Strona przygotowana została w dwóch wersjach językowych – w polskiej i angielskiej. Dodatkowo, dla turystów z innych krajów stworzone zostaną krótkie wprowadzenia w kilku językach, dostarczające najbardziej podstawowych informacji o Skansenie. Już funkcjonującym przykładem takiego wstępu jest wersja niemieckojęzyczna.

Wraz z nową stroną Skansen zyskał także oficjalną stronę na zyskującym coraz większą popularność serwisie społecznościowym Facebook, do którego link można znaleźć na stronie głównej witryny. W najbliższej przyszłości strona będzie rozbudowywana o dalsze narzędzia komunikacji z otoczeniem m.in. kanał youtube, co pozwoli zaprezentować, zwłaszcza osobom młodym, Karpacką Troję jako nowoczesną i atrakcyjną placówkę muzealną.

Strona www.karpackatroja.pl została zrealizowana przez firmę aeb.pl. Za merytoryczną zawartość witryny odpowiadają pracownicy Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

Zapraszamy do zapoznania się z nową odsłoną strony, a przez to wirtualnej eksploracji fascynującego świata Karpackiej Troi, który gdy tylko naprawione zostaną wszelkie zniszczenia wyrządzone przez powódź dostępny będzie dla turystów w pełnym wymiarze.

Nowa strona dostępna jest pod adresem www.karpackatroja.pl

Dawid Iwaniec
Skansen Archeologiczny „Karpacka Troja”

SŁOWA KLUCZOWE