Informacje

Na co dzień niosą pomoc najbardziej potrzebującym. Dzisiaj strażacy otworzyli swoje drzwi

Przez cały dzień najmłodsi mieszkańcy miasta wraz ze swoimi rodzicami mieli okazję zapoznać się ze specjalistycznym sprzętem strażackim oraz przyjrzeć się z bliska, jak wygląda codzienna praca strażaków. Jasielska komenda przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „dnia otwartych strażnic”, podczas którego zbierane były fundusze na zakup niezbędnego sprzętu do likwidowania skutków powodzi dla ochotniczych i zawodowych straży pożarnych.

Mały strażak. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
6-letni Aleks z Jasła w przyszłości chciałby
zostać zawodowym strażakiem.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Dla tych, którzy w niedzielę wybrali się do jednostki Państwowej Straży Pożarnej przy ulicy Mickiewicza czekało wiele atrakcji. Z bliska można było obejrzeć i dotknąć wyposażenie specjalistycznych pojazdów gaśniczych, ratowniczych i specjalnych, których strażacy używają w swojej codziennej pracy do likwidowania skutków pożarów czy miejscowych zagrożeń. Sporą frajdę sprawiało najmłodszym przymierzanie hełmów i „lanie” wody ze strażackiego węża do specjalnej tarczy.

Jest to dobry pomysł, aby najmłodsi mieszkańcy naszego powiatu, ale nie tylko ci najmłodsi, przyszli i zobaczyli jak wygląda służba, jaki mamy sprzęt w naszej komendzie. – przyznaje mł. kpt. Edward Gronek, dowódca sekcji JRG PSP Jasło.

Dzieci wraz z rodzicami odwiedziły również Powiatowe Stanowisko Kierowania, gdzie dyżurujący strażacy przypomnieli zasady prawidłowego zgłaszania wszelkiego rodzaju zagrożeń na numery alarmowe 998 (jako podstawowy numer do straży pożarnej) i 112 (jako dodatkowy, powszechny numer służb ratowniczych).

Przez cały dzień ustawiona była również puszka z logo Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Fundacja Jurka Owsiaka zorganizowała jednodniową zbiórkę pieniędzy pod hasłem „Stop powodziom”. Środki mają pomóc zakupić niezbędny sprzęt do usuwania skutków powodzi dla jednostek straży pożarnych w całym kraju. Taki sprzęt przyda się z pewnością również jasielskim ratownikom, których czerwcowa powódź również nie ominęła.

Wszystkie budynki na parterze zostały zalane. Na chwilę obecną cała komenda suszy się i będziemy się przygotowywać do wyremontowania wszystkich tych pomieszczeń. – mówi Edward Gronek.

Wstępnie straty materialne szacowane są tutaj na blisko 300 tysięcy złotych. Tak więc każda pomoc finansowa jest na wagę złota.

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE