Na drogach

Pijani za kierownicą

Mimo zaostrzenia przepisów karnych, szczególnego nagłaśniania zdarzeń z udziałem pijanych kierowców oraz przypominania o surowych konsekwencjach, wciąż wiele osób podchodzi do problemu z lekceważeniem i decyduje się na kierowanie pod wpływem alkoholu. Tylko w ciągu minionej doby, jasielscy policjanci zatrzymali siedmiu pijanych kierowców.

POLICJA. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Wczoraj, jako pierwszy dopisał się do tej niechlubnej statystyki 42-letni mieszkaniec gminy Nowy Żmigród. Tuż po północy, kierowca fiata 126p swoją jazdą zwrócił uwagę policjantów patrolujących Kąty. Funkcjonariusze włączyli sygnały świetlne i dźwiękowe radiowozu. Na podany sygnał do zatrzymania, kierowca „malucha” przyśpieszył i zaczął uciekać . Po krótkim pościgu został zatrzymany. W czasie kontroli policjanci wyczuli intensywną woń alkoholu. Gdy kierowcę zbadali na alkomacie, urządzenie wykazało, że jest mocno pijany. Miał ponad 2 promile.

Kolejnym pijanym kierowcą, okazał się sprawca kolizji drogowej na ul. Szkolnej w Jaśle. 52-letni mieszkaniec gminy Jasło, cofając seatem uderzył w toyotę. Za kierownicę samochodu wsiadł mając w organizmie 0,6 promila alkoholu.

Godzinę później, funkcjonariusze zatrzymali następnego bezmyślnego kierowcę. Na ul. Piłsudskiego, 62-letni mieszkaniec Jasła, kierując peugeotem 306 przejechał na czerwonym świetle. Po zbadaniu na alkomacie okazało się, że miał prawie 0,4 promila alkoholu w organizmie.

Wśród kierowców jeżdżących na „ podwójnym gazie”, których wczoraj policjanci wyeliminowali z ruchu, znaleźli się również trzej rowerzyści i jeden traktorzysta. Pośród nich niechlubnym rekordzistą okazał się 29-letni mieszkaniec gminy Tarnowiec. Mężczyzna mając 2,5 promila alkoholu w organizmie, podjął się jazdy rowerem.

Przypominamy, że od 1 lipca 2010 r. znowelizowane przepisy kodeksu karnego zaostrzyły odpowiedzialność kierowców, którzy wsiadają za kierownicę pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Pijany kierowca, który spowoduje poważny wypadek straci prawo jazdy na zawsze.

Informacja o wprowadzonych zmianach – kliknij tutaj.

(KPP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE