Kultura | rozrywka | edukacja

Poszukiwanie świętego Graala w jasielskim Parku Miejskim

Piękną baśń o chłopcu, który odkrył, że szczęście daje przyjaźń i życzliwość, wystawił w niedzielę (25 lipca) w jasielskim Paru Miejskim Krakowski Teatr Uliczny „Scena Kalejdoskop”.

Fot. Jasielski Dom Kultury
Fot. Jasielski Dom Kultury

Była to kolejna wakacyjna propozycja Jasielskiego Domu Kultury na miłe spędzenie niedzielnego popołudnia. Pomimo ulewnego deszczu warto było przyjść ją obejrzeć, a ci którzy się na to zdecydowali, stwierdzili, że można dobrze się bawić nawet w strugach deszczu.

„Graal” to autorski spektakl z morałem „Sceny Kalejdoskop” adresowany do dzieci: historia przeciętnego chłopca, mieszkającego z kochającymi go rodzicami w przeciętnym domu, w niewielkim mieście. Tak jak większości dzieci, niczego mu nie brakowało, ale uznał, że to za mało, chciał być ważniejszy od innych, mieć więcej zabawek, którymi mógłby się chwalić. Próbując osiągnąć cel stał się niemiły dla innych dzieci, kłócił się z kolegami, dokuczał koleżankom, zabierał im zabawki. Rodzice nie wiedzieli, co mają począć, a koledzy się od niego odsunęli. Pewnej nocy we śnie ujrzał zjawę, która podpowiedziała mu, że powinien wyruszyć w świat poszukać św. Graala, i że gdy go znajdzie, stanie się nieśmiertelny, a to największe szczęście. Rano chłopiec zabrał najpotrzebniejsze rzeczy i rozpoczął wędrówkę. Przeżył wiele niezwykłych przygód zanim zrozumiał, że szczęścia nie dają rzeczy, tylko przyjaźń i życzliwość. Przekonał się też, że wcale nietrudne i o wiele przyjemniejsze jest bycie miłym i zdobywanie przyjaciół, niż bycie niesympatycznym i przysparzanie sobie wrogów.

W spektaklu wystąpili Paulina Kwaśniewska, Barbara Dyduch i Piotr Kulczyk.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE